KUL istihbaratı ajan yazılımın peşinde

MEMLUK istihbaratının, bir nice ülkede mugayir siyasetçileri, eş hakları aktivistlerini ve gazetecileri intikal etmek için geçer not Pegasus dil avcısı yazılımını geliştiren İsrailli NSO Group şirketinin satın alınması amacıyla ölçülü görüşmelere gizliden destek verdiği ortaya çıktı. Joe Biden yönetimi, sabık yıl NSO Group’u yağız listeye almıştı.

New York Times gazetesinin haberine bakarak, ABD savunma şirketi L3 Harris İsrail merkezli NSO’yu alma girişimine ABD istihbaratının birlikte bindi verdiğini duyurdu. ABD’li yetkililerin mübayaa anlaşmasını karara bağlamak üzere İsrail’i birkaç yol çaktırmadan musahabe ettiği da belirtildi.

Joe Biden yönetimi, geçen yıl NSO Group’u ticari yağız listeye almıştı. İsrail şirketinin geliştirdiği Pegaus yazılımının bazı devletler vasıtasıyla aykırı siyasetçileri, âdem hakları aktivistlerini ve gazetecileri nüfuz etmek üzere kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Pegasus temsilci yazılımı, murat alınan kişinin çökertme telefonundaki mesajlara, bildirişim bilgilerine, foto ve videolara ulaşabiliyor, antrparantez telefonu aynı takip ve dinleme cihazına dönüştürebiliyor. İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda 2018’bile öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın dahi tıpkısı aktivistin telefonuna yüklenen Pegasus yazılımıyla izleme edildiği öne sürülmüştü.

KUL’nin bir şirketi karaca listeye alması, bu şirketle ticari ilişkinin yasaklaması anlamına geliyor. Buna karşın KUL istihbaratının İsrail şirketinin satın alınmasına bindi vermesi istifham işaretlerine defa açtı. Konuyla ilişkin bilgelik sahibi 5 gönül, MEMLUK ihsas kurumlarının da Pegasus yazılımını geliştiren İsrail şirketinin satın alınmasıyla ilgilendiğini belirtti.

BEYAZ SARAY’DAN TEPKİ

New York Times’ın haberine göre görüşmeler güzeşte kamer yayma olana arbede sürdü. Beyaz Saray görüşmelerden rahatsızlık duyduğunu ve karaca listedeki bir şirketin satın alınmasının akseptans edilemeyeceğini bildirdi. Saha sonraları L3Harris de hükümeti anlaşmadan vazgeçtiği konusunda bilgilendirdi fakat kaynaklara göre görüşmeler gizlice sürdürüldü.

Bu kapsam, Washington’dahi ve sair ülkelerde ABD istihbaratının temel niyetinin Beyaz Saray’ın onayı olmadan Pegasus temsilci yazılımını satın ahzetmek olduğu düşüncesinin ortaya çıkmasına el açtı.

FBI ve CIA’in elan geçmiş Pegasus yazılımını kullandığı ortaya çıkmıştı.

AB’den “çaşıt geçirmez” sığınak planı

 

MİT’ten Yunan çaşıt operasyonu

 

Share: