Kozan Belediyesi’nden bölüt çıplak narenciye bahçesinde ilk hasat

Kozan Belediyesi’nden halka bulutsuz turunçgiller bahçesinde geçmiş hasat

Belediye satın aldığı narenciye bahçesini halka açtı, vatandaşlar meyvesini kişi hasat etti

ADANA Adana’nın Kozan ilçesinde Belediye Başkanı Kazım Özgan 15 sene evvel kamulaştırarak satın aldığı 7 dönüm narenciye bahçesini bölüt açtı. Bahçede bulunan mandalina, portakal ve sulu zırtlak ağaçlarından hasatı mahalle sakinleri yaparak narenciye ihtiyacı olan cümle bahçeden meyvesini aldı.

Kozan’da Cumhuriyet Altını mahallesinde kâin 7 dönüm narenciye bahçesi 15 yıl önceki Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan marifetiyle belediye namına alınarak kamulaştırıldı. Fariza yaptığı dönemlerde bahçelerin park yeri bahçeler müdürlüğü eliyle bakımı yapılan ve bölgenin dede tohumu narenciyelerinin yetiştiği bahçede, 2 yıldır halka ücretsiz turunçgiller dağıtımı yapılıyor. Kozan Belediyesi bu yılda bahçedeki narenciyeleri mahalle sakinleri ile alay malay hasat etti. Mahalle sakinlerinden ihtiyacı olan ve narenciye bahçesi sıfır ailelere ücretsiz verilen portakal, mandalina ve limonlar vatandaşın yüzünü güldürürken çocuklar hem eğlendi hem bile meyvelerini yedi.

Özgan yıllar önceki ilçenin coğrafi meni ile lezzeti tescillenen Kozan Portakal’ını Türkiye Şişman Budun Meclisi bahçesine kamyonla götürerek ilçenin katıksız lezzetlerine dikkat çektiklerini kaydederek, “İlçede belediyeye ilgilendiren turunçgiller bahçesini halka yalınlık ağıl getirdik. İlçede limon, portakal, mandalina ihtiyacı olan herkesin ücretsiz bu bahçeden ihtiyacı kadar sonuç almasını sağladık. Bu el bahçelerinin sayısını arttıracağız. Belediyemize ilgili 7 dönümlük narenciye bahçesinde türlü meyveler bulunuyor. Bunlar ata ağababa tohumu ile dikilmiş örgensel mahsulat. Burası henüz eski dönemlerde atıl vaziyetteydi. Biz geldik ve buranın düzenlemesini yaptık, ağaçların bakımını gerçekleştirdik. 15 yıl önceki satın aldığımız narenciye bahçemiz deminden halkın ücretsiz sonuç bahçesi. İlçemizde yetişen portakalımız ve turunçgiller ürünlerimiz lezzeti ile fark oluşturan mahsulat. Halkımıza hoş olsun. Bu bahçelerimizin sayısını arttırarak yemiş girmeyen sülale kalmasın istiyoruz. Halkımız bahçemizden ücretsiz meyvesini alabilir” dedi.

Vatandaşlar ve ayrıntılar bahçeden kendi meyvelerini hasat ederken mutlu olduklarını rapor ederek şehremaneti başkanına bu pir proje amacıyla teşekkür ettiler.

Özgan, bahçede özlük üstelik sulu zırtlak ve portakal hasadı yaparak ailelere dağıtırken etkinliğe şehremaneti komutan yardımcıları, Cumhuriyet Altını Halk Partisi Kozan İlçe Başkanı Bünyamin Sedefoğlu, İYİ Fırka Kozan İlçe Başkanı Veysel Sırkıntı, Devlet Partisi Kozan İlçe Başkanı Yaşamış Özçelik ve belediyenin müdürleri katıldı.

Share: