Kotra’dan evcil kömür çağrısı

MHP MYK üyesi Kotra redevans işletmelerin ürettiği yerli kömüre evleviyet verilmesi üstüne çağrıda bulundu. Kotra, “İlimizde söz ve değişmeyen sahibi bilcümle mercilerin sorunu çözümü uğrunda alay malay akıntı etmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum” ifadelerine meydan verdi.

MHP MYK üyesi Meram Kotra, Cumhuriyetin önceki ili unvanını kazanan Zonguldak’ın binlerce insana sağlık kapısı olduğunu ifade ederek, “Bilindiği kabilinden Zonguldak ilimizde konuşu ve sosyal hayatın gelişmesi ile şehirleşme sürecinin başlaması taşkömürünün keşfedilmesi ve üretilmesi ile başlamış, tarihi süreç süresince ‘Cumhuriyetimizin geçmiş ili’ unvanını kazanan Zonguldak, taşkömürü üretimi ile ülkemizin soylu erki ve endüstriyel kalkınmasına çokça iri katkılar sağlayıp, ‘Emeğin ve Enerjinin Başkenti’ durumuna gelmiştir. Alelhusus son 25-30 yıl içinde bu sürece katılan redevans işletmeleri de tıpkı TTK kabilinden, ilimizin ve ülkemizin ekonomisine değer katıp, binlerce insanımıza aksiyon ve savsaklamak kapıları açmıştır. Bu işletmeler mufassal süredir şişman cansiparane taşıdıkları güç maliyet yükü ve büyük yanlışlıklar içeren serencam EPDK kararı dolayısıyla kapanma noktasına mevrut olup, bu işletmelerde çalışan binlerce eroin işçisi de işlerini ütülmek tehlikesi ile yüz yüze bulunmaktadır. Bu nedenle, redevans işletmelerinin ilimiz ve ülkemiz amacıyla ne tefehhüm geldiğini bir kere elan uyarmak istiyoruz” ifadelerine meydan verdi.

“Redevans işletmeleri Zonguldak amacıyla yetişkin”

Redevans firmalarının maliyetlerle evcil kömürü ürettiğini söyleyen Kotra, “Redevans işletmeleri TTK’nın infirak ettiği, üretimden çekildiği süreduran sahalarda yüksek maliyetlerle envestisman yapıp, Taşkömürünü yeniden üretime ve ekonomiye kazandırıyorlar. Kanuncu statü süresince TTK ile antant yaparak kurumsal kimlikleri ile üretim özne bu işletmeler TTK’ya titrem başına redevans ücreti ödeyerek, TTK’nın bütçesine ulama sağlıyorlar, Devlete kazanç ve sigorta primi ödeyerek, izzet bütçesine katkıda bulunuyorlar, Binlerce insanımıza aksiyon ve aldatmak kapısı olup toplumsal hayata nazik destek sağlıyorlar, Site ekonomisinde dolaşan yunak mülk, redevans işletmelerinde çalışan ve arz az iki minimum sevap tutarında aylık kayran maden işçilerinin maaşlarından oluşuyor, Sektöre sadık yan sanayiinin gelişmesine, familya vagonları ve beyaz zehir makineleri üretimiyle ait işyerlerinin sektöre merbut çalışmasına imkan sağlıyorlar, Yaptıkları üretim ölçüsünde, devletin döviz kaybına engel oluyorlar” diye konuştu.

İthal kömüre teşviki hatırlatan Kotra sözlerini şöyle tamamladı:

“EPDK’nın, ithal kömüre efdal motivasyon sağlayıp, evcil kömüre bağan miktarda heveslendirme sağlayan kararı ilimizdeki redevans işletmelerini kapanma tehlikesi ile yüz yüze bırakmıştır. Bu karar, milli değil, “gayrimilli” kömürü motivasyon fail, Cumhurbaşkanımızın rastgele şalter ile ifade ettiği “yerli ve milli kaynakların kullanılmasına öncelik verilmesini” öngören açıklamalarına ağız ağıza hilaf, hatalı ve hatalı bire bir değişmeyen olup, on paralık elden derhal “yerli kömüre efdal motivasyon sağlayacak” şekilde düzeltilmesi gerekmektedir. Redevans işletmeleri siyasa üstü yaklaşımla çözülür. İlimizde, üretime, ekonomiye, istihdama çok ciddi destekler sağlayan ve Zonguldak ekonomisinin sahn damarlarından birini oluşturan redevans işletmelerinin sorunlarının, sırf siyasal önyargılardan uzak, objektif açılım ile ağız ağıza Zonguldak ve Zonguldak insanını düşünen aynı yaklaşımla çözülmesi gerekmektedir. Bu sorunun çözümü elden redevans işletmelerini ve çalışanlarını değil, kamu Zonguldak halkını ilgilendiriyor. Bu nedenle, ilimizde meze ve değişmeyen sahibi bilcümle mercilerin sorunu çözümü önünde alay malay cereyan etmesi gerektiğini anımsatmak istiyorum. Ulusalcı Cereyan Partisi, bu yaklaşım içre redevans işletmelerinin seçme ant sonuna büyüklüğünde yanı sıra olup, hal noktasında henüz önceleri olduğu kabil daha çok de hem Genel Merkezimiz, hem dahi partimizi temsilen şahsım lüzumlu mücadeleyi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyorum. Amacımız bahtiyar ve moralli bir Zonguldak olduğuna göre, bilcümle alay malay bunu sağlamaya çalışmanın umum zamanıdır.” – ZONGULDAK

Share: