“Korumada rüçhan çeşitler” arasına alınan step kartalı uydu vericisiyle izlem altında

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca “korumada rüçhan çeşitler” arasına alınan bozkır kartalı (Aquila nipalensis), Iğdır’de uydu vericisiyle usa vurma strateji ediliyor.

Dünyada soyu felaket altında kâin bozkır kartalı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AKARSU) aksiyon birliğinde, “Kullanılmamış Bir Yöntem Bilimi Kapsamında Türkiye’nin Nesli Ateş Altında Türleri İçin Tuhaf Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle, geçmiş günlerde korumada öncelikli türler listesine alındı.

Avrupa’birlikte soyu tamamen tükenen, Acun Huy ve Katıksız Kaynakları Dulda Birliğince (IUCN) dahi kırmızı listeye alınan bozkır kartalı, Türkiye’birlikte ise bibi görülebiliyor.

Kuş bilimi konusunda çalışanlar ve aşılanmamış hayatı fotoğrafçılarının bent gösterdiği bozkır kartalı, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince peyk vericisiyle izlem ediliyor.

Eylülün 18’inde Aras Kuş Cenneti’nde peyk vericisi takılarak tabii ortamına salınan kartal, tıpkısı zaman içre Kars’ın Kağızman ve Dürüst ilçelerini kullanıp Allahuekber Dağları’nda geçenek geçirdi.

Takibe alınmasının ikinci gününde ise Erzurum’un Şenkaya ilçesine sabık kartal, ardından bile İspir ilçesine geçip günü burada geçirdi. Daha sonra ise Erzurum kent merkezi ve Pasinler ilçesinden sabık kartal, 18 gündür Horasan ilçesinde yaşamını sürdürüyor.

18 Eylül’den bu yana 436 kilometre kanat çırptı

Step kartalı, halkalandığı günden sonra 436 kilometre kanat çırptı, bu seyahat esnasında yeryüzü düşük 996 metre rakıma indi, bildirme faziletli 2966 metreye çıktı.

Hızı saatte averaj 48 kilometre olan kartal, arz uzun molasız uçuşunu ise 47 kilometre mesafeyle Erzurum’un Yakutiye ilçesine sınırlanmış Gökçeyamaç Mahallesi’nden Köprüköy ilçesine ilişkin Kıyıkonak köyüne gerçekleştirdi.

Şu dakika Horasan ilçesi kırsalında yaşamını sürdüren ve yargılama takip edilen kartalın göç zamanı, göç yolu, ıtlak noktaları, aktarılma zamanı ve tekmil edeceği el uzmanlarca incelenecek.

“Avrupa’da soyu bitmiş halde”

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü ve Avcılık ve Çandır Hayatı Bölümü Akademisyen Dr. Emrah Polat, AA muhabirine, bozkır kartalının bundan sonra Rusya ve Kazakistan bölgelerinde kuluçkaya yattığını söyledi.

Bu türün orman kartalından az buçuk henüz büyük olduğunu tabir eden Polat şöyle konuştu:

“Türkiye’üstelik 2018 yılından sonraları türle ait çalışmalar başlamış. Dünyada popülasyonun 50 bin ile 75 bin çift ortada olduğu biliniyor. Türün şu an Avrupa’da soyu bitmiş halde. Tabiatıyla ülkemizde muhacir aynı kök amma Kayseri, Konya ve Kırşehir bölgelerinde bu türün kuluçkaya yattığı adisyon ediliyor. Icraat şu an başlatıldı, Bakanlığımızın bu türle ilişik mücahede başlatması çokça doğru aynı değişmeyen.”

Iğdır’ın kuşlar açısından çokça yüce bire bir kalıp olduğunu dile getiren Polat, “İki kebir kuş yolundan biri Artvin’in Borçka ilçesinden ülkemize antre fail kuzeydoğu rotasıdır. Bu rota üstünde Iğdır dahi heybetli tıpkı suret. Ehil olduğu sulak alanlar, doğal zenginlikleriyle göçmen kuşların makro tıpkısı rotası. Türün burada görüntülenmesi bile çokça muhteşem. Türkiye’bile bu türün popülasyon sayısı cümle kendisine bilinmiyor amma Iğdır’bile görüntülenmesi büyük aynı olay. Ayrıca burada halkalanıp peyk vericisi takılıp doğaya bırakılması bile haddinden fazla balaban tıpkısı düzentileme. Bu çalışmanın detaylarını tığ bile düşkünlük ediyor ve izlem ediyoruz.” dedi.

Share: