‘Koronavirüs, his hastalığını yüzdelik 5, damar tıkanıklığını yüzdelik 2,5 artırdı’

TEKİRDAĞ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Başhekimi ve Kalp Huy Cerrahisi Opr. Dr. Lütfi Çağatay Onar, koronavirüs zımnında kalp soy hastalıklarında engelsiz artış olduğunu belirterek, ” Koronavirüs, geçmiş başladığında yüzdelik 5 duygu hastalığını, yüzdelik 2,5 üstelik yaradılış tıkanıklığını artırdı” dedi.

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesi Başhekimi ve Ihtisas Damar Cerrahisi Opr. Dr. Onar, koronavirüs başladığı günden bu yana ruh- soy hastalıklarında küşade artış olduğunu söyledi. Onar, “Koronavirüs, önceki başladığında yüzdelik 5 önsezi hastalığını, yüzde 2,5 da damar tıkanıklığı hastalığını artırdı. Bunu şöyle yayımlamak dahi türlü. Koronavirüs enfeksiyonuna sahip kişiler esasen hastalığı geçirdiklerini körlemeden ya birlikte önemsemeden iveğen soy hastalığı, iveğen koroner semptom kalp aksesi, periferik emboli, bunun yanında retinal alternatif tıkanmasına ilişkin eğreti ya de kalımlı rüyet kayıplarıyla hastanemize başvurular oldu. Zımnında bu hastaların da koronavirüs enfeksiyonu geçirdiğini yaptığımız rutin testlerle ortaya koyarak, hastalığın gerçekte bu klinik presentasyonla yani bu semptomlarla dahi ortaya çıkabileceğini ortaya koymuş olduk” dedi.

‘ÖNCELİKLİ AMACIMIZ AVLU KURTARMAK’

Hastalarda önceki önceliklerinin hayatlarını yetmek olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Onar, “Bu hastalara tabi koronavirüs enfeksiyonuna eş hastalarda kalp aksesi ya üstelik periferik emboli ya de sakil özge emboli nedenine erbap hastalarda koronavirüsün tedavisi biraz elan mankafa planda kalıyor. Rüçhan amacımız hastanın hayatını örtbas etmek, periferik damar tıkanıklığına merbut organ kaybını çalmak ya üstelik görme kaybını hesabına getirebilmek için civar tedavileri bu şekilde başlıyoruz. Koronavirüs tedavisinde daha kalın kafalı planda tutuyoruz ama anında peşi sıra birlikte koronavirüsle müteallik tedaviler başlıyordu. Özellikle 65 yaşın üstünde diyabetik, hipertansif ve deveran problemi henüz başlangıçta bildik hastalarda soy problemleri ve ruh problemleri elan aşkın ortaya bundan sonra. 2 sene öncesine gidersek, 2 sene öncesinde bu kadar bir artma var mıydı? Esasen bunu şöyle afişe etmek türlü. Koronavirüs evvel ülkemize methal yaptığı zaman periferik damar problemleriyle ya üstelik kalp krizi ile kliniğe gelen hastaların sayısı daha fazlaydı amma virüsün etkisini kaybetmesi etkisinin azalmasıyla beraber günümüzde az buçuk daha beş on kardiyovasküler sistem presentasyon ile ortaya çıkan koronavirüs enfeksiyonu görüyoruz. Hele ihtisas hastalarının mutlaka rutin ilaçlarını, rutin tedavilerini aksatmamaları geçişsiz. Bunun beraberinde hele belli ayrımsız ölçüde huy hastalığı olan ve rutin tedavilerini gören kişilerin doktor kontrollerine gelmelerini öneriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: