Komutan Adem Ertaş, Kars Ziraat Odası Başkanlığı’na yeniden aday olduğunu açıkladı

Kars Ziraat Odası Başkanı Gaybubet Ertaş, de başkanlığına yeniden aday olduğunu açıkladı.

Ertaş, kentte görev özne ulusal ve yerli basının temsilcileriyle bire bir araya geldi. Türkiye Ekincilik Odaları Birliğinin önceki ve tak Karslı Umumi Heyet Üyesi olduğunu hatırlatan Komutan Ademiyet Ertaş, “2015 ve 2016 yıllarında pancar üretimi yapılamadığı üzere Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nın mecbur bulunuyordu. Çiftçilerimiz tek şekilde çükündür ekemiyordu. Çünkü o zamana büyüklüğünde çiftçilerimiz çükündür hasadını elleriyle; çatalla ve başını bıçakla akçakesme yönetimiyle yapıyordu. 4 işçi bire bir günde fakat 500 metrekare alanı hasat edebiliyordu. Biz da fabrikamıza faal ağıl getirebilmek üzere çiftçilerimize taahhütte bulunduk. ‘Siz ilk teşrin yapın biz söz veriyoruz size araba getireceğiz’ dedik. ve Almanya’dan 6 sıralı çükündür hasat makinesini Euro ile o günkü düzem üzerinden aldık ve Kars’a getirdik. ve odanın gayrimenkulü veya gelişigüzel parası olmadığı üzere zat dünyalık varlığımızı kefillik yerine koyduk. İlk makinamızı 2016’bile getirdik. Kars Şeker Hastalığı Fabrikasını etken arkaç getirdik ve üretim sıfırdan 30 bin tona ulaştı. Henüz sonra de 2 yılda 80 bin tona ulaştırdık. Şu anda fabrikamızın bacası 165 bin tonla bilcümle yetenek ile tütüyor” dedi.

Ertaş, “Bundan ortalık da bunun gururunu yaşamaktayız. Şu anda odamızda makine ekipman kendisine vakit kaybetmeden makine ekipman hava satımımız var. Römork ve gübre serpme ağ makineleri tarzında çiftçinin ihtiyacı olan makinaları alıp satmaktayız. Bunun birlikte piyasanın hızla hızla kısaca yüzde 20 – 25 altında satıyoruz. Bunun nedeni de vakit kaybetmeden çiftçilerimizin faydalanabilmesidir. Burada bire bir kar amacı gütmüyoruz ve çabucak çiftçilerimizin işini görülebilmesi adına 5 yıllık cesaret ile bu tuhaf makine takım gurur satımı yapıyoruz” diye konuştu.

Başbuğ Ertaş, 72 karye ve 10 mahallede delege seçimi yapıldığını ve delegelerin latif olduğunu, gücük ay içerisinde dahi Kars Ekincilik Odası seçimlerine gireceklerini kaydetti.

Tekrar aday olduğunu belirten Adem Ertaş, 2023 yılı Şubat ayında yapılacak olan Kültür Odası Başkanlığı’na ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu üyeliğine aday olduğunu açıkladı. – KARS

Share: