Kolombiya’da cesamet ile FARC’ın imzaladığı anlaşmanın 6. yılı kutlandı

Kolombiya’da dönemin hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ortada 24 Kasım 2016’da imzalanan hazar anlaşmasının 6. sene dönümü kutlandı.

Devlet ile sol görüşlü FARC ortada 53 yıl süren bağırsak çatışmanın sona ermesinin 6. yılı dolayısıyla hükûmet merkezi Bogota’daki tarihi Colon Tiyatrosu’nda anma töreni düzenlendi.

Etkinliğe, İçişleri Bakanı Alfonso Prada, Kültür Bakanı Patricia Ariza, Belde Başkanı Susana Muhammed, Konfedere Uluslar (BM) Konfirmasyon Misyonu Başkanı Carlos Ruiz Massieu, FARC partisi Comunes temsilcileri ve çok sayıda çağrılı katıldı.

Massieu, konuşmasında, ülkede topyekun barışı kutladıklarını belirterek, “Siyasal reformalar, rustik ve zirai reformlar hazar anlaşmasını baştan canlandırıyor. Yapacak çok şey var, baştan doğuşa ve barışı pekiştirmeye gerekseme var.” ifadesini kullandı.

FARC’ın siyasal partisi Comunes temsilcisi Manuela Marin ise barış anlaşmasının imzalanmasından bu yana öldürülen sakat FARC mensuplarına değinerek, “Bu şeş sene ortamında 353 sulh imzacısı suikasta kurban gitti. Şeş günde aynı cinayet işleniyor, kardeşlerimizin yasını tutmadığımız ayrımsız haftamız yok.” dedi.

Etkinlik kapsamında, ivinti dönemini anlatan temsili tiyatro gösterileri yapılmasının beraberinde ülkede çatışmaların en ağır olduğu zamanlar hatırlatılarak, barışın önemi vurgulandı.

Konuşmaların ardından mini benzeri konserin verildiği etkinlikte, güç döneminde hayatını kaybedenler anılırken salonda birey anlan yaşandı.

Barış süreci

FARC’la 50 yıldan çok süren çatışmaları mütemmim hazar anlaşmasını, dönemin Kolombiya Reisicumhur Juan Manuel Santos’la FARC lideri Rodrigo Londono, başkent Bogota’daki tarihi Colon Tiyatrosu’nda 24 Teşrinisani 2016 tarihinde imzalamıştı.

Örgüt, 17 Mart 2017’de 140 silahını Konfedere Uluslar Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizmasına tasdik ederek çatışma geçmişinde ilk kez silah bırakmıştı.

Share: