KÖLE Defans Müşteşarı: Ukrayna, Herson’da Rusya’yı Dinyeper nehrinin batısından çıkarmayı hedefliyor

BENDE Defans Bakanlığı Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Müsteşarı Celeste Wallander, Ukrayna’nın şu anda hedefinin Herson bölgesinde Dinyeper nehrinin garp yakasındaki hattı kırarak Rus güçlerini nehrin karşı kıyısına itmek olduğunu söyledi.

Wallnder, Washington merkezli Arsıulusal Stratejik Etütler Merkezinde (CSIS) Ukrayna savaşı üstünde değerlendirmelerde bulundu.

ESIR’li Müsteşar, Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin’in kendisi üzere düşünenleri çevresine topladığı üzere Ukrayna üstüne farklı efkâr duymadığını ve nedeniyle savaşta akim olduğunu öne sürdü.

Rusya-Ukrayna savaşından çıkarılacak derslerin halen KÖLE kurumlarınca çalışıldığını belirten Wallander, kendisinin çıkardığı sunu kritik dersin “ittifakların önemi” olduğunu ifade etti.

Wallander, kış boyunca ÇAKER ve müttefiklerinin Ukrayna’ya silah yardımı yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ve Harkov bölgesinde dikkati fosforlu ciddi başarılar elde ettiğini anlatan Wallander, “Özellikle Liman kentinin sonuç zamanlarda alınması haddinden fazla nazik darbeydi kim bu Acımasız güçlerinin ileri cephelere müteveccih idame ve tekmil kabiliyetini akıbet rütbe koskocaman ölçüde etkileyecek.” diye konuştu.

Savaşın yakın gelecekteki durumuna ilgilendiren da yorum fail Wallander, “Ukrayna’nın hedefi Herson bölgesinde Rusya’nın Dinyeper nehrinin gün batısı yakasındaki köprübaşı hattını karşı kıyıya doğru itmektir. Bu hem Ruslar amacıyla büyük ayrımsız kaybetme olacak çünkü bu yılın başında zar ettikleri hedefleri beyninde olan Odessa’yı kabul etme hedefini daha de geriletmiş olacak. Tıpkısı zamanda şita boyunca yaşanacak yunak çatışmayı azaltarak Ukrayna’ya daha bol bir savuma pozisyonu sağlamış olacak.” dedi.

Wallander, bu hedeflerini gerçekleştirmesi üzere birlikte Ukrayna’nın ABD ve uluslararası toplumun cebe yardımına ihtiyacı olacağına işaret etti.

-Avrupa, Rusya’ya yönelik uyarı sinyallerini göremedi

Avrupa’nın güvenliğinin temellerinin Rusya marifetiyle sarsıldığı için Ukrayna savaşının yer balaban yansımasının Avrupa’ya yönelik olduğunu tamlayan Wallander şöyle bitmeme etti:

“Soğuk Harp’ın bitmesiyle Avrupa koyu ayrımsız kan aldı. Bundan Sonra Soğuk Savaş yoktu. Avrupa kıtasında Birinci, İkinci Dünya Savaşları ile Antipatik Savaşın peşi sıra daha çok iki kutuplu bir kapış yoktu. Avrupa Rusya ile soylu erki rakiplik, envestisman üzere konularında çoğulcu bire bir entegrasyonun menfaatlerini beraberinde getirecek tıpkısı asayiş aksiyon birliğine hazırdı. Kusurlu birlikte değildi bu. Ancak Avrupa ülkelerinden birçoğu bu gür bir ati fikrine o kadar yatırım yapmışlardı kim kısaca 20 yıldır gelmekte olan uyarı işaretlerini ve yeryüzü azından Rusya’nın 2014’te Katliam ve Donbas’ı işgalini dahi Putin bu denli aheste yola gideceğini üstelik göremediler. Ancak Putin’in yolunun bu olmadığına dair rastgele tür şüpheyi ortadan kaldırmayı başardık ve Avrupa’nın bunu ciddiye alması gerektiğini ortaya koyabildik.”

Wallender, Avrupa’nın Rusya tehdidini artık ciddiye aldığını ve Rusya’nın Ukrayna üstüne adisyon vermesi gerektiği üstüne küresel liderlik yaptığını tabir etti.

Share: