Kocaeli malumat! İzmit Belediye Reisi Hürriyet, Kandıra Ekincilik Festivali’ne Katıldı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra’nın Akçaova köyünde yapılan 2. Geleneksel Kandıra Köyleri Ekincilik Festivali’hangi katıldı. Üretimin önemine aksan işleyen Komutan Özgürlük, ” Türkiye’yi istihsal kurtaracak diyoruz” dedi.

Güre Kandıralılar Derneği ve Akçaova Kocadere Havzası Derneği vasıtasıyla planlı 2. Anadan Görme Kandıra Köyleri Ekincilik Festivali, Kandıra’nın Akçaova köyünde yapıldı. Domestik lezzetlerin ve ürünlerin tanıtıldığı festivale, İzmit Belediye Reisi Fatma Kaplan Özgürlük, Ülke Partisi Kocaeli İl Başkanı Gaye Sağlık, İzmit Site Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Canlı Kandıralılar Derneği Başkanı Nurullah Özer, Akçaova Kocadere Havzası Derneği Başkanı Mustafa Aldemir, Türkiye Muhtarlar Derneği Kandıra Büro Başkanı Mustafa Satılmış, İzmit Mekân Köyler Ar-Ge Platformu Başkanı İsmail Akdeniz, kültür mühendisleri ve Kandıralı üreticiler katıldı.

“SİZLERLE BİRLİKTE KOYULMAK BİZİM İÇİN HADDINDEN FAZLA KIYMETLİ”

Örgensel tarım ilkeleri, konvansiyonel tarımdan örgensel tarıma geçiş, ekolojik ekincilik ve kesim bazlı istihsal konularının ele alındığı festivalde konuşan Özgürlük, üretimin önemine değindi. Özgürlük, şunları söyledi:

“Ekincilik ve üretmenin hangi büyüklüğünde koca olduğuna vurgu eden bu sunturlu etkinlikte sizlerle gelişigüzel girmek bizim için haddinden fazla bulunmaz. Herhangi Bir iki derneğe ve yönetimlerine böylesi balaban farkındalık yaratıcı çalışmalara imza attıkları için teşekkürname ediyorum.

“TÜRKİYE’Yİ ÜRETİM KURTARACAK”

Tarım, yollamak, toprağın zenginliğini ortaya çıkartmak, üretirken da kentlere ek değer fotoğraflamak çok ama haddinden fazla nadir. Tığ üstelik İzmit Belediyesi namına, tarımsal faaliyetleri yürütürken bilcümle ‘Türkiye’yi üretim kurtaracak’ diyoruz. Anlamak, sağlamak, giysi. Elbette kim doğal, mülhak değeri efdal ve ülkemize katkısı olan üretimi herhangi bir koşulda her fırsatta esermek haddinden fazla şanlı.

“ÜRETİMİN DESTEKLENMEYE İHTİYACI VAR”

Biliyoruz ki şu anda üreticimiz müşkülat çekiyor. Tartı içerisinde. Girdi maliyetleri haddinden fazla faziletkâr. Ürettiğini satarken zorlanıyor. Ürettiğine harcadığı parayı ne eyvah ki satarken çıkartamıyor. Bin benzeri zorlukla henüz fazla üretmeye çalışıyor. Üretimin giderek düştüğü dönemdeyiz. Bunun amacıyla yerelden genele, genelden yerele katiyetle rasyonalist, uygulanabilir ve şişman ölçekli vizyoner ayrımsız göz açısıyla üretimin desteklenmeye ihtiyacı var.”

KOCAELİ, KÖYLERİ VE ÜRETİCİSİYLE ZENGİN BİR ŞEHIR”

Özgürlük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kocaeli, bilcümle sanayinin başkenti kendisine adlandırılır. Kocaeli’nin dallı güllü tıpkı kırsalı, toprağı ve üreticisi var. O yüzden Kocaeli’ni yemeden içmeden uran kimliği ile hafızanıza yerleştirmeyin. Kocaeli, köyleri ve üreticisiyle varlıklı tıpkısı site. Amma yaşadığı zorluklara hep alay malay el vermek gerekiyor. Bu anlamda hem evcil hem da umumi yönetimlere çokça hareket düşüyor. Umumi kazançlı problemlerin ayrımsız an öncesi arkamızda kaldığı, üreticimizin elan faal olduğu, ekilmemiş toprağın kalmadığı ve çocuklarımıza tehlikesiz ekincilik politikaları bırakacağımız bulunmaz eyyam diliyorum.”

Share: