KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Malatya’da konferansa katıldı, değişik ziyaretlerde bulundu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya’üstelik ” Doğu Akdeniz’da Gelişmeler Çerçevesinde Mavi Yurt ve Kıbrıs” mevzulu konferansa katıldı, mütenevvi ziyaretlerde bulundu.

Tatar, Malatya’da İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı makamında mülakat ettikten sonra hat Yeşilyurt Belediyesinin desteğiyle düzenlenen “Acılardan Cumhuriyete” ünlü KKTC’nin kuruluşu ve öncesinde yaşanan süreçlerin düz aldığı fotoğraflardan oluşan serginin açılışını yaptı.

İnönü Üniversitesinin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katılan Tatar’a, İnönü Üniversitesi Senatosunca Amme Idaresi ve Siyasa Bilimi alanında “Gönüllü Doktora” unvanı verildi, cübbe giydirilerek gönüllü doktora diploması sunma edildi.

“Şark Akdeniz’de Gelişmeler Çerçevesinde Gökçe Yurt ve Kıbrıs” mevzulu konferansta öğrencilere hitap eden Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile yürüttükleri siyasetin bugün Gün Doğusu Akdeniz politikasını şekillendirdiğini, bu nedenle Kıbrıs, Şark Akdeniz ve mavi vatanın çok kocaman olduğunu söyledi.

Tatar, Şarki Akdeniz’deki dengeyi anne rayları üzerine oturtmada serencam biraz yıldır büyük tıpkısı başarı elde ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Zira ne dedik? ‘Bundan Sonra iki ihtişam, dedik. Yağma namevcut, dedik. Federal çatı altında bizleri tamamen Avrupa’nın içerisine çekmeye, Türkiye’yi de Gün Doğusu Akdeniz’den dışlamasına katiyen izin etmeyiz dedik. Şişman Türk milletinin kopmaz tıpkı parçası olan Kıbrıs Türk halkı arasındaki bağların koparılmasına gücünüz yetmez.’ dedik. Maraş’ı açtık. Bundan Sonra federasyon defteri kapanmıştır, dedik. Birleşmiş Milel Umumi Kurulu’nda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın oradaki tarihi konuşmasında Kıbrıslı Türkler üstünde yürütülmekte olan engelleyim ve izolasyonların artık medeni Günindi devletlerinin kendi umde ve ilkeleriyle çelişmekte olduğunu söyledi. Buna akıbet verilmesi gerektiğini, bunların zulüm niteliğinde olduğunu ve KKTC’nin imdi iştihar zamanının geldiğini tabir etmesi bizim siyasetimizin elan birlikte güçlenmesi anlamında benzeri mesajdır.”

KKTC’üstelik 144 ayrımlı ülkeden mektepli olduğunu bildiren Tatar, “KKTC’nin erdemli öğretimine değer ediyorlar. Yüzlerce farklı ülkeden turistler geliyor. Dünyanın farklı ülkelerinin ticari plaza var, temas cins ilişkiler geliştirebiliyoruz. KKTC giderek kökleşmekte.” ifadelerini kullandı.

Tatar, elan sonraları UNESCO Acun Mirası Listesi’nde meydan düzlük Arslantepe Höyüğü’nü gezdi. Tatar’a burada Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder eliyle suret tablosu ve sarıerik arz edildi.

Kıbrıs Sulh Harekatı sırasında martir sakıt İhsan Seçme Kılıçaslan’ın Başharık Mahallesi’nde oturan ablası Esme Gayda’u de mülakat eden Tatar, Gayda ile sohbet etti.

Share: