KIRIKKALE – Avrupa rekortmeni bedenî mânialı milli haltercinin hedefi acun şampiyonluğu

Gürcistan’bile planlı Mal Halter Avrupa Şampiyonası’ndan 3 zer ve aynı sim madalya ile dönen bedensel sakat milli halterci Haydar Ayar, gözünü dünya şampiyonasına çevirdi.

Türkiye şampiyonluğunun beraberinde dünya beşinciliği ve Türkiye ikinciliği kâin Kırıkkale Tamam Bedenî Engelliler Kulübü sporcusu 19 yaşındaki Derece, son adına Gürcistan’üstelik eylül ayında gerçekleştirilen Mal Halter Avrupa Şampiyonası’nda 54 kiloda 130 kilogram kaldırarak Avrupa rekoru kırdı ve değerli madalya kazandı.

Aynı kiloda 2 zer ve ayrımsız de sim madalya kazanan milli halterci Değer, gelecek yıl düzenlenecek acun şampiyonasında değerli madalya alarak olimpiyatlara karışmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Haydar Ayar, AA muhabirine, Avrupa Şampiyonası öncesinde ağır sıklet mesai temposunun olduğunu söyledi.

Milli topluluk öncesinde bile koşa antrenmanla şampiyonaya hazırlandığını anlatan Derece, “Kampta bile milli bando hocalarımızla şampiyonaya henüz dikkatli ve disiplinli çalışıyoruz. Bunaltıcı bir mesai sürecini tamamlayıp şampiyonaya gidiyoruz. Şampiyona benim amacıyla az buçuk pres oldu ama imkansız diye niteleyerek aynı şey yoktur. İnsan isteyince başarıyor. 54 kiloda çoluk çocuk Avrupa birincisi oldum ve rekor kırdım. Şampiyonada, bir kiloda tekrar 2 kızıl ve bire bir gümüş madalya kazandım.” dedi.

Ayar, gündeş hedefi acun şampiyonası olduğun dile getirerek, “Önümüzde tıpkısı turnuva var. Çabukça sonrasında da haziran ayında dünya şampiyonası var. Sonrası bile olimpiyatlar. Şu anda çalışmalarıma hiç duruluk vermeden koşa antrenmanla bitmeme ediyorum. Yeryüzü şişman bariyer sevgisizliktir, banko fizikte değildir. Buradan benim gibi sakat arkadaşlarıma, kardeşlerime ve büyüklerime şunu söylemek istiyorum; İnsanın içerisinde umut olduğu devir başaramayacağı tek madde yok.” diye konuştu.

Çalıştırıcı Yeliz Şencan: “Itibar duyduk, heyecanlandık”

Antrenör Yeliz Şencan de bökelik öncesinde çift antrenmanla çalıştıklarını ve milli takıma hazırlandıklarını rapor etti.

Şampiyonada Haydar’dan hakeza tıpkısı başarıyı beklediklerini anlatan Şencan, şunları kaydetti:

“Banal çok çalıştık. Değer duyduk kendisiyle, heyecanlandık. Kendisine ilgiyle inandık. Mutluyuz ve gurur duyduk. Farklı sportmen kardeşlerine birlikte eş oldu. Kırıkkale’yi kaşkariko ettiği üzere ayrıca mutluyuz. imdi bire bir turnuva ve acun şampiyonası var. Buralarda kudretli olup, olimpiyatlara katılmasını ikbal ediyoruz. Kırıkkale’den benzeri olimpiyat şampiyonumuz namevcut. Hedefimiz de bu yönde. Var gücümüzle çalışıyoruz.”

Share: