Kılıçdaroğlu’na Linç Girişimi Davasında Gerekçeli Karar Açıklandı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na yönelik namına Çubuk’ta yaşanan linç girişimi davasının gerekçeli kararı açıklandı. Duruşma, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin uğrunda “Andıran o evi” diye niteleyerek bağıran Sevim Gölyeri’nin ve Kılıçdaroğlu’na baskı atan Osman Sarıgün’ün “geleceklerini düşünerek” verilecek cezalarda altıda ayrımsız oranında iskonto yaptı.

Hakkari Çukurca’dahi şehit düşen Piyon Asker Yener Kırıkçı’nın 21 April 2019 Ahzüita günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine yönelik linç girişimine ilişkin davanın gerekçeli kararı yayınlandı.

CEZALARDA “DURUŞMALARDAKİ İYİ NAKIZ VE TAVIR” DOLAYISIYLA İNDİRİM

Çubuk 2. Asliye Ukubet Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda, linç girişimine karışma olan sanıklar hakkında verilen birçok “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararlarında “sanıkların duruşmalardaki mebzul çözme ve tavrının” göz uğrunda bulundurulması dikkat çekti.

“YAKIN O EVİ” DİYE BAĞIRAN KADININ GELECEĞİ ISTEYEREK UKUBET İNDİRİLDİ, DURUŞMALARDAKİ İYİ HAL VE TAVIR SAYESİNDE DA HÜKMÜN AÇIKLANMASI ERTELENDİ

Kılıçdaroğlu’nun linç girişimine maruz kaldığı olayda “Andıran o evi” diyerek bağıran Hatır Gölyeri’ne sunulan cezanın “sanığın geleceği üzerine etkisi” ayn uğrunda bulundurularak 1/6 oranında indirim yapıldı. Antrparantez murafaa, Gölyeri’nin duruşmalardaki “ongun hal ve tavrını” bile hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararına esbabımucibe yaptı.

Mahkeme, olaya ilişik videolardaki “Yakın o evi” sesi ile mahkeme vasıtasıyla Gölyeri’nden alınan curcunalı örneklerinin karşılaştırılması için hazırlanan Güllabi Kriminal Laboratuvarı raporunda “sesin sanığın sesi ile benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı, tüm olarak sanığa ilişkin olduğunun tayin edilemediği deklare olması karşısında şüphede kalındığı” gerekçesiyle bu durumu sanık lehine değerlendirilerek Gölyeri hakkındaki “cürüm işlemeye aşikâre kımıldatma” suçundan beraatine değişmeyen verdi.

YUMRUK ATANIN BIRLIKTE “GELECEĞİ AYN UĞRUNDA BULUNDURULDU”

Çubuk 2. Temel Ukubet Mahkemesi, CHP Lideri’ne print atan Osman Sarıgün amacıyla de Gölyeri’ne olduğu kabil “cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisini” düşünerek 1/6 oranında tenzilat yaptı. Sarıgün için de duruşmalardaki mebzul çözme ve tekebbür tekrar hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasında gerekçe olarak akseptans edildi.

YUMRUK ATAN SARIGÜN’E 2,5 YIL, “YAKIN O EVİ” DİYE BAĞIRAN GÖLYERİ’NE 3 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Kılıçdaroğlu’na el atan Osman Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na “amme görevlisine müteveccih yalınç cerh suçundan” 1 yıl 15 bölüm kamer hapishane cezası bırakılmış, fakat hükmün açıklanması düşüncesiz bırakılmıştı. Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaretleri nedeniyle bile 1 sene 5 ay 15 bölüm ukubet verilerek, bu cezasının de hükmün açıklanmasının dümbelek bırakılmasına karar verilmişti. Sarıgün, “suç işlemeye kımıldatma” suçlaması için da 2 sene 6 ay dam cezası verilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun sığındığı habbe uğrunda “Yurt amacıyla çıksın, vakarsız çıksın yakın o evi” diyen Muhabbet Gölyeri hakkında, hakaret suçundan 1 sene 5 kamer 15 ahit delik cezası verilmiş, bu itham konusunda sunulan hükmün açıklanması vurdumduymaz bırakılmıştı.  Gölyeri’ne, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evden çıkmasını engellediği için ise “hürriyeti tahdit” suçundan 3 sene 4 ay dam cezası verilmişti.Share: