KEZ Dış İlişkiler Servisi’nden Türkiye-Libya Uyuşma Muhtırası Açıklaması: Bölgesel İstikrara Uymazlık Verebilecek Eylemlerden Sakınılmalı

AKARSU Aut İlişkiler Servisi, Türkiye ve Libya ortada imzalanması öngörülen hidrokarbon ve deniz yetkilerinin sınırlandırılmasına ilgilendiren anlaşmalar üzerine, “Yeni uyuşma henüz kamuoyuna açıklanmadı. İçeriğine elan çok meydanlık getirilmesine gerekseme var. Bölgesel istikrara beis verebilecek eylemlerden sakınılmalıdır” açıklamasını yaptı.

AKARSU Aut İlişkiler Servisi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Libya Dışişleri Bakanı Najla Mangoush ile zaman düzenlediği ortak matbuat toplantısında iki devlet beyninde hidrokarbon ve bahir yetkilerinin sınırlandırılması hakkında yıpranmamış anlaşmaların imzalanacağını duyurması üzerine açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

” Avrupa Birliği, Türkiye ve Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti’nin, Akdeniz’deki deniz mezuniyet alanlarının sınırlandırılmasına ilgili 2019 Türkiye-Libya Anlaşma Muhtırası’na dair namına hidrokarbonlar üzerine bir anlaşma imzaladığına ait açıklamaları dikkate alıyor.

AKARSU, bu Uzlaşma Muhtırası üzerindeki tavrının Boşluk 2019’da Avrupa Konseyi vasıtasıyla yıldızlı tıpkı şekilde belirtildiğini ve değişmediğini anımsatır: 2019 Türkiye-Libya Antant Muhtırası üçüncü devletlerin egemenlik haklarını ihlal ediyor, Bahir Hukuku ile bağdaşmıyor ve üçüncü devletler üzere türel gelişigüzel akıbet doğuramaz.

Eskimemiş kavil daha kamuoyuna açıklanmadı. İçeriğine elan çok ara getirilmesine gerekseme var. Bölgesel istikrara zarar verebilecek eylemlerden sakınılmalıdır.”

Share: