Kepçe operatörüne 6 sene bilahare gelen yiğitlik ünvanı

Oran Su İşleri’nde (DSİ) kepçe operatörü yerine çalışırken, Mardin’in Nusaybin ilçesinde teröristlerce kepçenin altına yerleştirilen umum yapımı bombanın patlaması sonucu bunaltıcı yaralanan ve uzun müddet tedavi gören Afyonkarahisarlı İbrahim Gencer’e 6 yıl sonradan yiğitlik unvanı verildi.

19 April 2016 yılında Nusaybin’deki çalışmalara katılan ve burada teröristlerce kullandığı kepçenin altına yerleştirilen el yapımı bombanın patlaması sonucu Afyonkarahisarlı 55 yaşındaki İbrahim Gencer yavaş yaralandı. Gencer Gülhane Askeri Akademisi’nde ayrıntılı süre otama gördükten sonradan çalışamaz ağıl geldi. Yiğitlik için tafsilatlı müddet hukuk mücadelesi veren Gencer’e beklediği vukuf 6 sene sonra geldi ve gazilik unvanı kazandı. Gencer’in gazi olması ile Türkiye’üstelik ikinci misil işçi kadrosunda tıpkısı oran çalışanına gazilik unvanının verildiği belirtildi.

“Haddinden Fazla mutluyum”

Görüngü anını anlatan Gencer, Devlet Su İşlerinde çalışırken operatör arkadaşları ile sırayla Gün Doğusu bölgesine göreve gittiklerini belirterek, sırası geldiğinde Mardin’in Nusaybin ilçesine gittiğini söyledi. İbrahim Gencer, “19 Nisan 2016’da kepçenin altında bomba patladı. Bayılmışım gözlerimi açtığımda GATA’daydım. Tedavim 20 devir sürdü. Bu olaydan sonra çalışamadım. Elan sonradan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Bölüm Başkanı İsmail Kumartaşlı yardımıyla mukteza yerlere müracaat ettik. Gazilik ünvanı aldığım amacıyla haddinden fazla mutluyum” dedi.

“Kazandığımız bu ülkü talih genelinde benzeri sayılabilecek benzeri karardır”

Gencer’in yiğitlik amacıyla işlemlerini yakından izlem fail Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Bölüm Başkanı İsmail Kumartaşlı, İbrahim Gencer’in Milli Savunma Bakanlığı emrinde Devlet Su İşlerinde işçi kadrosunda kepçe operatörü olarak fariza yaparken Nusaybin’e gittiğini rapor etti. Burada kamu personeli olmasına karşın işçi kadrosunda çalıştığı amacıyla maalesef mevcut kanunlarda Terörle Uğraş Kanunundan (3713 Çevrilmiş Yasa) malul gazilerin aldığı hakları alamadığını savunan Kumartaşlı, “Avukat Serpil Öztürk’ün dosyayı izleme etmesi ve müracaatları sonucunda zaman itibari ile İbrahim Gencer bire bir leşker, polis malul gazileri gibi işçi kadrosunda olmasına rağmen sökel gazilik haklarını almaya başladı. Bundan ahir iş ve işlemleri tarafımızdan izleme yazar edecektir. Kazandığımız bu sevgili büyüklük genelinde model sayılabilecek benzeri karardır. Talih genelinde bu şekilde 2 karar var ikisini birlikte Avukat Serpil Öztürk almıştır. Artık bu karar ile iştirakçi kadrosunda görev yaparken yıldırı etkeninden periferi yaralanan dizge er, polis güçleri kabil hakları alacaktır” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: