Kentlerdeki parklar olası afet sonra hayat alanına dönüşecek şekilde düzenlenmeli

Tekirdağ Namık Eksiksizlik Üniversitesi Iyice Sanatlar Dizayn ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Özyavuz, insanların normal zamanlarda mesafe geçirdiği yeşil alanların, parkların, zelzele sonrasında tamamen depremzedelerin esas ihtiyaçlarını karşılayan alanlara dönüştürülebilir şekilde olması gerektiği önerisinde bulundu.

Özyavuz, AA muhabirine afet sonrası insanların toplanacak aynı düz bulmasının haddinden fazla muhteşem olduğunu söyledi.

Yeşil alanların afet sonrası içtima alanları namına kullanılacak şekilde düzenlenmesinin dirimlik önem taşıdığını vurgulayan Özyavuz, amme ve izinli kurumların kentlerdeki yeşil alanları zelzele sonrasında depremzedelerin anne ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik amade arkaç getirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Neler olmalı?

Prof. Dr. Özyavuz, yer sarsıntısı sonrası üzere dönüştürülecek alanlarda ihtiyaç duyulacak malzemelerinde bulunması gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti:

” ‘Sarsıntı park’ diyerek bire bir deyim var. Buna ‘kıran eğitim bilimi parkı’ bile diyebiliyoruz. Bunlar esasında dönüşebilir parklar. Zelzele öncesinde insanların alışılagelen zamanlarda mesafe geçirdiği yeşil alanlar, parklar, hareket sonrasında tamamen depremzedelerin esas ihtiyaçlarını karşılayan alanlara dönüşebilir.

Bu alanlarda oba depolama alanları, içme suyu depoları, tuvaletler, çadırların kurulmasına imkan verecek degaje alanlar, depremzede çocukların rehabilitasyonu amacıyla baziçe alanları, elektrik üreteci, bunun olmadığı durumlarda zaman ve rüzgar enerjisi ile müteharrik tenvir ve sesli duyuru sistemleri, kayran büyüklüğüne kapalı yerine helikopter pisti. Ayrıca kıyamet eğitimi yapılacak uygulama alanları bulunmalıdır.”

Kat Sayı çalışma yapacaklar

Özyavuz, bu uygulamayı uray ve üniversite işbirliğinde denk olması açısından öğrencileriyle Tekirdağ’birlikte uygulayacaklarını tabir etti.

Üniversitelerinde yer sarsıntısı sonrası asıl ihtiyaçlarını karşılayacak alanlara ve imkanlara erbap olduğunu nâkil Özyavuz, “Depremden ihtimal kimse kötülük görmese dahi evlerine giremeyecek insanlar bu alanlara gerekseme duyulacaktır. Bu yüzden kamu kurumlarıyla işbirliği yaparak bu alanları düzenlememiz gerekiyor. Yeşil alanların hareket sonrası için dönüştürülmesiyle kente haricen gelecek yardımlar ulaşana büyüklüğünde insanların burada ihtiyaçlarının karşılaması sağlanacaktır.” dedi.

Share: