Kendisi nakil beklerken kardeşinin organlarının bağışlanmasını sağlayıcı ağabey emsal oldu

Böbrek hastalığı nedeniyle nakil bekleyen ve ahiret yolculuğu fail kardeşinin kendisine uyan böbreğini ahzetmek namına bağışlanmasını sağlayıcı Trabzonlu Hakkı Aytaş, kat sayı tıpkı davranış sergiledi.

Aslen Oflu olan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan 58 yaşındaki Hakkı Aytaş, aynı süre geçmiş diyabetle uğraş etmeye başladı. Diyabet tedavisi bitmeme ederken namına kolon kanseri teşhisi üstelik konulan Aytaş, ameliyatla önceki evrede bu hastalığı yendi.

Diyabete sadık gâh organlarının hasar görmesi sonucu böbrek rahatsızlığı hayat dolu ve tedavisine İstanbul’dahi devam fail Aytaş bir yandan haftada 2 çevrim diyalize girerken gayrı yandan üstelik kadavradan organ aktarımı için sıraya alındı.

Hakkı Aytaş, bu süreçte, kız kardeşi 52 yaşındaki Feride Aytaş’ın akıl kanaması geçirmesi üzerine çabucak memleketi Trabzon’a geldi. Kanuncu Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi yetkililerinin gösterişli bakımda tedavisi devam fail kardeşinin hatır ölümünün gerçekleştiği bilgisini vermesi üstüne Aytaş, organ bağışı üstüne başka 3 kardeşiyle görüştü. Ailenin ortak kararıyla Feride Aytaş’ın organları bağışlandı.

Hakkı Aytaş, kardeşinin kendisine uyan böbreğini kabul etmek adına organın daha ivedili durumdaki hastalara nakledilmesini istedi. Bu sayede Feride Aytaş’ın organları hastalara nakledilmek için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Feride Aytaş’ın böbreğinin Erzurum’da tıpkısı hastaya nakledildiği öğrenildi.

“Elan evgin durumu olan hastaya nakledilmesini makul gördüm”

Trabzon’un Of ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul eden Hakkı Aytaş, AA muhabirine, sütun kanserini atlattıktan bilahare böbrek hastalığına bağlı haftada 2 gün diyalize girdiğini söyledi.

Böbrek naklinde tam olduğunu tamlayan Aytaş, “Kardeşimin bu rahatsızlığı gelişti ve apar topar Trabzon’a geldik ve aksata haset meridyen düzlemi kanı ölümü gerçekleşti. Örgen naklindeki rüfeka teklif ettiler, ailecek oturduk ve organlarını bağışlama kararı aldık.” dedi.

Aytaş, ondan sonradan bile kardeşinin böbreğinin evvel namına teklif edildiğini dile getirerek “Ben istemedim. Henüz ivedili durumu olan hastaya nakledilmesini elan uygun gördüm. Mevcuttaki durumum aman aman acil değil, çokça elan acil hastalar var. Bu düşünceyle ego zat hakkımdan feragat ettim.” diyerek konuştu.

Aytaş, “Duyduk ki kardeşimin organları 5 hastaya rüya ergin. Özellikle bile karaciğerinin Adana’da 16 yaşında bir hastaya nakledildiğini, operasyonun haddinden fazla daha kalburüstü geçtiği bilgisini uzuv naklindeki ihvan bildirdi.” açıklamasında bulundu.

Örgen nakli koordinatörlüğündeki ilgililerin dahi çok apotr olduğunu tamlayan Aytaş, “Kız kardeşime hangi ego ne kardeşlerim, tek kimse, aza naklinde yaptığımız hayır büyüklüğünde hayır yapamaz. Bunu lütfen insanlarımız böyle değerlendirsin.” dedi.

Herkesi organ nakli üstüne duyar olmaya çağıran Aytaş, zaman zaman bu konuda bilinçsizce dedikodular yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Benzeri abi adına hakkım. Aktarım bekleyen ayrımsız hastayım. Biliyorum ki ömrümün sonuna büyüklüğünde hiçbir uzuv kız kardeşimin böbreği kadar tınlamalı olmayacaktır. Pekâlâ ayrımsız aza çıkarsa çıksın ayrımsız asıl babanın çocuğuyuz, genetiğimiz tıpkı. Bu kadar ahenktar benzeri aza tür mi ben bunun bilincinde olan benzeri hastayım. Buna karşın tercihimi ihtiyaçlı birinden yana kullandım. Bundan âlem bu işin, düşüncenin kirletilmemesi taraftarıyım.”

Güre ayrımsız hastaya umut olmanın tanım edilemeyecek bire bir kalp olduğunu vurgulayan Aytaş, “Kız kardeşime on paralık kimesne o yavru kadar gönül borçlusu olanaksız. 16 yaşında bire bir çocuğun avlu bulmasının hangi buyurmak olabileceğini biraz bu işlerin süresince etkili birisi kendisine biliyorum.” dedi.Share: