Kazların sahipleriyle kurduğu iletişim hayran bırakıyor

Kazların sahipleriyle kurduğu bildirişim hayran bırakıyor

Dolaşma boyu Sakarya Nehri’nden özgürce yüzüyor, sahibi yem amacıyla çağırınca yanına geliyorlar

Geçimini ekincilik ve hayvancılıkla sağlayan kazların sahibi Orhan Ölçülü:

“Kazlarımı yavruyken alıp yetiştirdim, bana alıştılar”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’in Sarıcakaya İlçesi’nde faal Orhan Ölçülü tarafından beslenen kazlar, dönem boyu Sakarya Nehri’nden özgürcesine yüzüyor, çağırıldığında geliyor ve akşam ezanının okunmasıyla yatacakları yere biricik fasıla halinde geçiyor. Kazların sahipleriyle kurduğu bildirişim, akil ve bakımlı halleri tabiat topluyor.

Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayıcı Mutedil, kazlarını uğraşı adına bakıyor. Sakarya Nehri’nin kıyısında kâin çiftlikten sâdır tahminî 30 skor şaşkın, akşama büyüklüğünde gönüllerince dolaşıyorlar. Sabahleyin yemlerini yedikten sonraları alelumum Sakarya Nehri’nde yüzen birey hayvanlar, sahiplerinin çağırması üzerine bir tane ara halinde karaya çıkıp kendileri amacıyla hazırlanan yemi yiyorlar. Daha bilahare baştan suya dönen kazlar, akşam ezanıyla birlikte de yatacakları yere sakin geçiyor. Suyun akıntısı veya yüksekliği çok olduğu ant suya girmemeyi tercih fail kazlar, akılları ve öngörüleri ile kendilerine hayran bırakıyor. Günce rutinini ve keyfinden on paralık karşılık vermeyen hayvanları görenler ise kalıplı kıyafetli oluşlarından kıran ‘maşallah’ demeden geçmiyor.

“Devir boyu sudalar, özgürler”

Kazlarının günce rutinlerinden bahseden Orhan Orta, hayvanlarla ait namına, “Kazlarımı yavruyken alıp yetiştirdim, bana alıştılar. Yemledim ve yiyecek alıştırdım. Ego sabahları gelip ağızotu atıyorum, karaya çıkıp yiyorlar. Akşamları de gine gelip yemleme atıyorum yiyorlar ve yerlerine girip yatıyorlar. Beni görünce mi yoksa yemi görünce mi bilmiyorum ama birden geliyorlar yanıma. Günde sabah ve akşam ezanı doğmak için iki posta besliyorum. Kimi Zaman dahi Sakarya’dahi yemleniyorlar. 30 taneden çok kazım var. Akarsu yükseldiğinde, akım çokça olduğu ant kendileri sudan çıkıyor, yemlendikleri yere geliyorlar. Normal şartlarda akşam okunduğu devir kazlarım yalnız başına sudan çıkıp yerlerine yatıyorlar. Dönme boyu sudalar, özgürler” diyerek bahsetti.

Share: