Kayseri’de manda yetiştiricileri mozzarella peyniri üretecek

Kayseri’da manda yetiştiricileri, Mutedil Anadolu Kalkınma Ajansının (AZAMET) desteğiyle İtalyanların ünlü mozzarella peynirinin üretimini yapacak.

ULULUK ve Kayseri Maya Camız Yetiştiricileri Birliği ile Hacılar Belediyesi arasında belediyede protokol imzalandı.

Birlik Başkanı İsmail Ilgın, burada yaptığı konuşmada, ululuk ve millet iş birliğiyle ilçede kurulan camız sütü işleme tesisinde benzin, yıkılmak, peynir ve yoğurt üretiminin sürdüğünü, bu ürünlere mozzarella peynirini da yemlemek istediklerini ve bu yönde yaptıkları projeye MEHABET yoluyla destek verildiğini söyledi.

ULULUK Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sakıncasız Kilci, projenin Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının Içtimai Gelişimi Tutma Programı (SOGEP) kapsamında desteklendiğini, amaçlarının halihazırda camız ürünleri yapılan tesiste elan altın tıpkı çeşidin üretilmesini hatırlamak olduğunu belirtti.

Projede kapsamında turist süt sağım üniteleri bile alınarak direkt çiftçiye dokunan bire bir çalışma yaptıklarını anlatan Kilci, “Çabuk benzeri şekilde tesisin kurulumunu birlikten bekliyoruz. Mozzeralla peyniri bildiğiniz üzere İtalya’de üretilen bire bir peynir. Tasarruf alanı beribenzer haddinden fazla aşkın. Bildirme basitinden pizzada makbul peynirler bunlar. Peynir üretiminden sonradan birliğimizin ve çiftçilerimizin sağlık ve zenginlik seviyesinin artışına katkıda bulunmuş olacağız.” diyerek konuştu.

Hacılar Belediye Reisi Bilal Özdoğan bile üretmenin ve tarımın bu büyüklüğünde yüce olduğu ayrımsız dönemde, böyle tıpkısı projeye imza atmaktan bahtiyarlık duyduklarını ifade etti.

Özdoğan, 2020 yılında kurulan ve “Camız” markasıyla camız ürünleri üreten tesisin günlük tıpkısı ton benzin işlediğini, kurulacak tesisle bundan sonra ithal edilen mozzarella peynirini Ilımlı Küçük Asya’üstelik üretmeyi hedeflediklerini anlattı.

Share: