Kayseri’de Küçük Asya Möble Fuarı 5 Ekim’de kapılarını açacak

Kayseri’de düzenlenen Anadolu Mobilya Fuarı, 5-9 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Vali Gökmen Çiçek, benzeri otelde düzenlenen bilgilendirme toplantısında, dünyanın değişik ayrımsız yöne doğru gittiğini söyledi.

Artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı tıpkı döneme geldiklerini belirten Çiçek, bu kapsamda kentlerin değerlerini kaybetmemeleri üzere rastgele ant ortaya bakir şeyler koymaları gerektiğini belirtti.

Kayseri Endüstri Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise Kayseri’nin Türkiye’de mobilyanın başkenti olduğuna dikkati çekti.

Bu yıl kentten gerçekleştirilecek mobilya ihracatının 900 milyon doları geçeceğine işaret fail Büyüksimitci, şunları kaydetti:

“Türkiye’de tartışmasız olarak evvel 20 firma içerisinde 11 balaban mobilyacımızın olduğu sektörümüz kim sonuç 12 aylık rakamlarımıza baktığımızda, yani temmuzdan temmuza, TÜİK rakamlarıyla 891 milyon dolar ihracatımız olmuş. Elbette aynı zamanda yetenek raporlarına baktığımızda bunlar da resmi rakamlar, temas 2 sandalyeden biri Kayseri’de üretiliyor, seçme 10 kanepeden 7’si Kayseri’de üretiliyor, seçme 4 bazadan biri, her 4 basar takımından biri, 2 yaylı araba yataktan ayrımsız tanesi Kayseri’de üretiliyor. Bu üstelik burada mobilyanın ne kadar dinç olduğunun, neden Kayseri’nin mobilyanın başkenti olduğunun gerekçesidir diye niteleyerek düşünüyorum. Ayrımsız zamanda sunu büyük sanayi kuruluşu içerisinde kâin möble firma sayımız 10, toplamda dahi 31 firmayla Rum’dahi Gaziantep’ten bilahare arz haddinden fazla firma bulunduran şehiriz. 10 firmanın da önceki bin içerisinde olması da ayrı benzeri özellik.”

Nobel Expo Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik ise İstanbul ve İzmir dışında ilk kez uluslararası bire bir fuar organizasyonunu düzenlemek amacıyla Kayseri’yi seçtiklerini söyledi.

Şu anda 72 firmanın fuara gelmek üzere beklediğini tamlayan Polat, “Istihsal merkezlerinin dokunaklı olduğu bölgelerde uluslararası fuarlar çıktı henüz dahi artacak. Az dışından başta Almanya ve Irak doğmak üzere Belçika, Rusya, Azerbaycan, Kosova, Kazakistan, Dubai, Libya kabil ülkelerden, dünyanın 26 ayrımlı ülkesinden 600 kalifiye azrail buraya geliyor.” diye konuştu.

Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç de fuarcılığın önemine değindi. Kayseri Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy ise fuarın Kayseri’de düzenlenecek olmasından duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Fuar, 5-9 Ekim’de Kayseri OSB Arsıulusal Fuar Merkezi’nde misafirlerini ağırlayacak.Share: