Kayseri’de aspir hasadı yapıldı

Kayseri’nin minval Talas ilçesinde aspir hasadı törenle yapıldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Genel Müdürlüğü Toprak ve Bostan Bitkileri Kat Başkanı Veyis Yurtkulu, Koçcağız Mahallesi’nde planlı hasada katıldı.

Burada konuşan Yurtkulu, ülkede sonuç zamanlarda peş peşe yaşanan ahval ve tarımsal kuraklık etkisinin, tarımsal üretimde ülkelerin kendilerine yeterliliğinin serencam evre makro olduğunu gösterdiğini anlatım etti.

Bu anlamda bakanlığın, domestik yönetimlerle gelişigüzel teşrikimesai süresince nebati üretimin artırılması yönünde projeler yürüttüklerini belirten Yurtkulu, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda üreticilerimize vermiş olduğumuz bağış destekleri ile üretimde kalmalarını sağlamaya çalıştık. 2022 yılında toplam 2 milyon dekarlık alanı tarımsal üretime kazandırma yönünde planlamalar yapılmış olup bunun tıpkı kısmını gerçekleştirdik. Bugün burada yazlık ekilişlerden olan aspir üretimini geliştirme projesinin hasadını gerçekleştiriyoruz. Sonbahar döneminde de tıpkı milyon dekar kayran için projelerimiz başlatıldı. Aspirde Kayseri Türkiye üretiminin yarısından fazlasını üreterek bir numara sırayı alıyor. Bu anlamda emeği geçenlere bakanlığımız namına teşekkür ediyorum.”

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Delicesine ise kentte bu sene 80 bin dekarın üzerinde ayrımsız alanda aspir yetiştiriciliği yapıldığını kaydetti.

Konuşmaların arkası sıra aspir hasadına başlandı.

Programa, Kayseri Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Talas Belediye Başkanı Mustafa Sarp, iklim ve ilçe müdürlüğü personeli ile üreticiler katıldı.

Share: