Kavurucu sıcaklardan cennete kaçtılar

Denizli’dahi 40 dereceyi bulan kavurucu sıcaklardan kaçan domestik ve yabancı turistler, UNESCO Acun Miras Listesi’nde düzlük alan beyaz cennet Pamukkale’ye akın etti.

Türkiye genelinde olduğu kadar Denizli’da bile hava sıcaklıkları etkisini göstermeye devam ediyor. 40 dereceye kadar ulaşan çekicilik sıcaklığının ardından yerli ve yabancı turistler sahillere olduğu kadar Pamukkale’ye birlikte akın etti. UNESCO Acun Miras Listesi’nde saha düzlük ve ‘beyaz zehir cennet’ olarak da biline Pamukkale’ye mevrut vatandaşlar, beyaz travertenlerin üstünde foto çekilerek doyasıya ara geçirdi. Farklı ülkelerden Pamukkale’yi başlamak üzere kilometrelerce kere gelen turistler, renkli görüntülerde oluşturdu. Termal suları ve tarihi zenginliğiyle dikkat calip Pamukkale, tıpkı zamanda Kloepatra havuzunda felah dağıttı. Romatizma, eklem ağrıları ve mütenevvi kap rahatsızlıklarına bol geldiğine inanılan antik havuzun, 4 zaman 36 adım olan termal suyu rastgele yaştan misafirleriyle dolup taştı. Sıcak alarga Pamukkale’ye kaçan vatandaşlar, güzelliği ile görenleri cezbeden parlak travertenlerin üstünde ve Hierapolis Antik Kentinin nazirsiz doğasında gezintinin tadını çıkardı.

“İlk bakışta onları kar zannettim”

Travertenlere hayran kaldığını belirten Melika Shokri, ” İran’dan geldim amma Antalya’de yaşıyorum ve Pamukkale’ye birlikte ilk kez geldim. Bura bunaltıcı amma haddinden fazla fena hâlde, yukarıdan önce bakışta çokça enteresan geldi. Buraya haddinden fazla turistler geldiğine göre haddinden fazla ilginç bir saha oluyor. İlk bakışta onları kar zannettim ama bilahare suyun çökeltisi olduğunu öğrendim” dedi. İngiltere’den Pamukkale’yi ailesiyle bu arada görmeye gelen Samira haghjoo, ” Londra’dan geliyorum, İran’da yaşıyorum ama Pamukkale’ye ilk kez geldim. Türkiye’ye ise ailemin yanına gelmiştim. Bana henüz ilk Pamukkale’yi başvuru ettiler. Burayı çokça beğendik, ilginç ayrımsız düzlük” şeklinde konuştu.

“Bire Bir soy gitmeye da gönlümüz umum vermedi”

Kere üstü uğradığı Pamukkale’ye hayran kaldığını belirten Tufan Eryılmaz üstelik “İzmir Bornova’dan kız arkadaşımla gelişigüzel geldik. Beklediğimden çokça daha büyük ve domuzuna benzeri yer. Ast kısımların kapatılması çokça elan mebzul olmuş, haddinden fazla çok seyyar var. Çokça hoşumuza gitti, misil üstü olması da ongun, Antalya’dan kafasız dönüşte uğrayacağız. Banko burayı kaynak ederim, insanlar sunma azından aynı öğün gelip görmeli zira bambaşka bir örneği var mı bilmiyorum amma çokça güzelce benzeri vadi. Çokça çok foto çekildik. Sıcaktan yandık amma benzeri türlü gitmeye birlikte gönlümüz halk vermedi” dedi.

Ailesi ile gelişigüzel gelen 10 yaşındaki Melisa Kayaç ise ” Konya’dan geliyoruz, bura haddinden fazla iyice elan önce tek gelmedim. Ama internette karşılaşıyordum. Arkadaşlarımdan henüz önce mevrut olmadı sanırım amma görülmeye ayar” ifadelerini kullandı. – DENİZLİShare: