Kasapoğlu: “Gençlerimizle müşterek gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin yer yüksek kumpas oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor diyar müdürlerinin da devre içi katıldığı toplantıda GSB elverişsiz referans sonuçlarına ilişkin bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi güçlükle başvurularına ilişin birinci safha say sonuçlarını tesahup etmek amacıyla toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 sınırlı, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla gelişigüzel alanda faziletli teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Bilcümle gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Tüm çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve daima bire bir tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini birlikte analiz, planlama ve uygulama adına 3 anne başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Desise sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yeryüzü enerjik, mübarek şekilde hayatiyetli koordinasyonla yöneltmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Darülfünun küşat tarihleri mülk toprak farklı oluyor. Tığ birlikte bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun birlik komple ayrımsız mücahede var. Bu iyice çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla dijital yerine analiz edildi. Başvurusu makbul muazzez öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal ebat kriterleri temel alınarak gene tamamen sayısal ortamda, nesnel şekilde ayrımsız puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz mail olmak kaydıyla dek yapıldı. Şayet o yurtta meydan namevcut ise genişlik mümasil özge yurda kol geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz elan var”

Icra Vekili Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz düzlük yerleştirmede tarihimizin yer faziletkâr künde oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı elverişsiz hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem birlikte önceki fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye cemaat dar altyapımız var. Bu birlikte kurum ve alay vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınım yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek amacıyla 41 devlet merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle yan yana gelişigüzel olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma hesabına bilcümle birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kamu gençlerimize sonuçlarımızın kılıklı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer andıran şekilde izlem etmeyi başvuru ediyorum.”Share: