Karşılık belirleme politikasına aynı kürsü henüz katıldı

Kıymet sabitleme politikasına ayrımsız çağ elan katıldı

Diyarbakır’bile tatlıcılardan 1 mahiye tenzilat ve çakılı fiyat uygulaması

DİYARBAKIR Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin zincir marketlere müteveccih çağrısının arkası sıra “eşit sabitleme ve tenzilat” politikasına Diyarbakır’daki tatlıcılar dahi katıldı.

Geçtiğimiz günlerde tıpkısı göstergeç programına katılan Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hareket dünyasına ‘eşit saptama ve iskonto’ çağrısında bulunmuştu. Bu çağrının peşi sıra Diyarbakır Lokantacılar Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan’da eş kocaoğlan süresince 2017 yılında Coğrafi İşaret Tescil Belgesi verilen ‘kıvrılmış kadayıf’ fiyatlarında tenzilat ve sabitlendiğini duyurdu. Konuya ilişik İhlas Vukuf Ajansı muhabirine açıklamalarda kâin Elkaan, Coğrafi Tescil İşaret Belgesi sunulan ‘cevizli burulmuş’ fiyatında 40 teklik tenzilat yapılırken ‘fıstıklı burulmuş’ fiyatında ise 30 liralık indiriminin yapıldığını söyledi.

Ocak kocaoğlan boyunca 180 ve 240 TL olan sarığıburma kadayıfın fiyatında belirleme kararı aldıklarını tamlayan Elkaan, “2023 yılında esnafımızın kâh zorlukları oldu. Kullandığımız malzemelerde üstelik fiyat yükselmeleri oldu. Hükümetimizin açıkladığı fiyat belirleme politikası var. Biz bile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile yapmış olduğumuz enformasyon neticesinde Coğrafi Tescil İşaret Belgesi almış ve Diyarbakır’ımızın iftiharı olan cevizli ve fıstıklı sarığıburma kadayıfımızın fiyatını 1 kamer sabitledik. normal fiyat yükselse dahi 220 Türk Lirası olan cevizli burulmuş kadayıfımızı 180 Türk Lirasına indirip 1 kamer boyunca sabitledik. Bunun yanında 270 Türk Lirası olan fıstıklı kadayıfımızı bile 1 mahiye 240 Türk Lirasına indirdik” dedi.

“temas bindirim beklentimiz bulunmayan”

Eşit saptama politikasının bitmeme etmesiyle birlikte kürsü yerine katkılarının dahi devam edeceğini söyleyen Elkaan, “Biz de hükümetimizin uyguladığı politikaya destek atfetmek ve yaptığımız uygulamanın eş olması amacıyla bu kampanyayı başlattık. Fiyatlar hakeza sabit olduğu müddetçe halkımıza olan desteğimiz devam edecektir. Şu dakika ki piyasanın birlikte gidişatına baktığımız zaman gelişigüzel bindirim beklentimiz namevcut. Birçok firmanın belirleme politikasına geçmesi sevindirici bire bir haberdir. Karşılık sabitleme politikası bitmeme ederse bizim bile katkılarımız bitmeme edecek” ifadelerinde bulundu.

Diyarbakır’bile şekerli üreticisi olan firma sahibi Ahmet Altunbay, tamam firma ve sektörün elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

Tedarikçilerin malzemelere remiks yapmadığı müddetçe kendilerinin da fiyatları sabit tutacağının altını çizen Altunbay, “Odamızın aldığı değişmeyen ile tatlılarda iskonto kampanyası yapıyoruz. Devletimizin dahi çağrısı bu yöndeydi elhak. Bu yüzden coğrafi işaretli burma cevizli kadayıfımızın fiyatını 220 Türk Lirasından 180 Liraya, burulmuş fıstıklı kadayıfımızı dahi 270 Liradan 240 Liraya düşürüyoruz. Böylece 1 kamer boyunca fiyatımızı çakılı tutuyoruz. 1 kamer bilahare inşallah malzemelerde yükseliş olmazsa fiyatlarımızın bu yönde sabit kalmasını düşünüyoruz. Tedarikçi arkadaşlarımız zam yapmazsa bizler de zam yapmayız” ifadelerine vadi verdi.

Share: