Karındaki şah damarı yırtılan gurbetçi, Türk doktorları sebebiyle iflah buldu

Almanya’dan yurda otomobiliyle geldikten sonradan karnındaki şah damarın yırtılması sonucu dirimsel kızdırma atlatan 67 yaşında Süleyman Modern, Türk doktorların erken teşhis ve Erzurum’üstelik yaptığı meydanda ameliyatla emanet tutundu.

Otomobiliyle ailece Almanya’dan memleketi Elazığ’a gelen ve vakayiname böbrek hastalığı de olan 3 yavru babası Çağdaş’in aynı süre geçmiş karnında veca ve ağrı sızı başladı.

Bu ağrıların yolculuktan ya üstelik böbrekten kaynakladığını düşünen Çağcıl, kanı ağrısı şiddetlenince Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinden Kalp Damar Cerrahi Doç. Dr. Beklenti Aslan’a başvurdu.

Tetkiklerde, karın içindeki şah damarında baloncuk ve yarık belirleme edilen Çağdaş, Aslan ve ekibince müstacel ameliyata alındı.

Modern, Türk doktorların er canlandırma ve yaptıkları kudretli ameliyatla dirimlik tehlikeyi atlatarak sağlığına kavuştu.

“Hakeza yırtılma durumlarında ahiret yolculuğu oranları çokça erdemli”

Doç. Dr. Arslan, AA muhabirine, hastanın kanı içindeki şah damarında baloncuk belirleme ettiklerini söyledi.

Hastanın bu durumdan bilgisiz olduğunu ifade eden Arslan, “Bu merkez emraz haddinden fazla yetişkin. Karındaki şah damarının balonlaşması (anevrizma) 60-65 yaş üst kişilerde alelumum şikayetsiz seyrediyor. Ama çabucak bu hastada olduğu kabilinden yırtılmayla dahi seyredebiliyor. Hakeza durumlarda ahiret yolculuğu oranı çok efdal ve ivedili müdahale gerekiyor.” dedi.

Şiddetli us ve bel ağrısı calip yaşlıların muhakkak uzman hekime başvurmasını öneren Aslan, bu konuda Türk His Huy Cerrahi Derneğinin toplumsal bilinci çoğaltmak amacıyla çalışmalar yaptığını dile getirdi.

“şah damarı özelikle baloncuk yaptığında pimi çekilmiş bombaya analog”

Arslan, 3-4 saat süren ameliyatın başarılı geçtiğini ve hastayı şifayla taburcu edeceklerini anlatarak şunları kaydetti:

“Damarın balonlaştığı yerden yoğun tıpkı yırtılma vardı, karın içi koku doluydu. Sonra bireşimli damar koyduk. Karındaki şah damarı baloncuk yaptığında, ‘içimizdeki balon’ diye tanımlarız, pimi fariğ bombaya analog. Ne antlaşma, ne olacağı tek anlaşılan değil. Baloncuk anlaşılan boyuta ulaştığında yırtılma şansı henüz yüksek ve ölümle seyredebiliyor. Bu hastamızın yer tipik özelliği, Almanya’dan araba kullanarak gelmesi, yolda böyle fenomen olsa farkına varmadan Cenabıhak korusun daha yara sonuçlar olabilirdi.”

“Burada gördüğüm hizmet çokça daha pir”

Süleyman Gündeş bile ince yıllardır Almanya’bile yaşadığını söyledi.

Doktorların 3-4 saat ortamında kendisini hayata bağladığını aktaran Çağdaş şöyle konuştu:

“Kalbimde 3 stent var, hatır ağrımı böbrekten, geldiğim mutluluk rakımından ya üstelik 5 günlük makine yolculuğundan sanıyordum amma anca değilmiş. Avrupa’da gitmediğim ülke kalmadı, hakeza domuzuna ayrımsız hizmet, şifahane, ekip çalışması ve mebzul doktorlar görmedim. Cankurtaran uçakla Almanya’ya gideceğim. Arslan hocam ve ekibi başta görünmek amacıyla herkese teşekkür ederim. Bu şifahane hayatta kalmamın vesilesi. Ayrıksı ülkelerde türlü ameliyatlar oldum amma burada gördüğüm hizmet çok henüz güzel.”

Share: