Karantinaya alınan Tunceli’nin Hozat ilçesinde kudurmuş aşısı çalışmaları sürüyor

Tunceli’nin Hozat ilçesinde akur vakasına rastlanılmasının peşi sıra ekipler, nabekâr ve sahipli hayvanları etkilemek üzere çalışmalarına devam ediyor.

İlçede hararetli ayrımsız üreticiye ilgili inekte kudurmuş belirleme edilmesi üzerine geri karantina uygulaması başlatıldı.

Bu çerçevede, Ilçe koordinesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de nabekâr ve sahipsiz hayvanları telkin etmek amacıyla çalışma yapıyor.

Yerleşim yerlerindeki kedi ve köpekleri aşılayan ekipler, vatandaşlara birlikte uyarılarda bulunarak bilgilendiriyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zülfikar Yüce Aslan, AA muhabirine, 4 Ocak’ta ilçede dallı güllü benzeri besiciye ilişik ineğin hastalandığını söyledi.

Hayvanda akur yönünde tereddüt oluştuğunu belirten Arslan, ineği belli başlı süre gözlem altında tuttuklarını dile getirdi.

Büyükbaş hayvanın 6 Ocak’ta öldürme olduğunu hatırlatan Arslan, “Efsanevi öldükten sonradan gövdesini usulüne akıllıca şekilde gömdük ve kafayı kesip ilgili laboratuvara gönderdik. Sıhhatli olsunlar ayrımsız çağ teşhisi yapıp bize vukuf verdiler. Ivedi nitelik oluştuğu üzere biz dahi zaruri tedbirleri aldık. İlçeye hayvan methal çıkışlarını kapattık. Bunun yanı sıra elhak 31 Aralık’tan geçmiş ilçede bunaltıcı bire bir şekilde kedi köpek aşılaması yapmıştık. Bu aşamada de gözden kaçırdığımız ve aşısını yapamadığımız ara sıra vatandaşlarımıza ilgilendiren köpeklerin aşılama faaliyetini yürütüyoruz. İlçemizde bulunan kapik varlığının yaklaşık yüzde 95’inin aşılamasını gerçekleştirdik.” dedi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada ise ilçeye hayvan antre çıkışları ile sahipli kedi ve köpeklerin azade halde dolaşmasının yasaklandığı bildirildi.

Share: