Karadeniz’de 20 eskimemiş yalan türü keşfedildi

ŞARK Karadeniz’in erdemli kesimlerinde, 7 yıldır sürdürülen icraat sonucu dünyada varlığı tanınmayan 20 mantar türü keşfedildi. Kendisi kabil birçok bilgin ile mantarlar üstünde araştırı eden Trabzon Üniversitesi Biyoloji Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Ertuğrul Sesli, “Makale adına yayınladık ve isimlerini ‘Dünya Mantar Bankası’na bildirerek, ülkemizin mantar çeşitliliğine katkıda bulunduk. Bizim çalışmamızla birlikte varlığı ilk kez keşfedilen mantar sayısı, 35’e daha çok” dedi.

Şark Karadeniz’in yüksek kesimli plato ve ormanlarında 2015’ten bu yana yürütülen araştırmalar sonucunda, dünyada varlığı tanınmayan 20 bakir yalan türü ortaya çıkarıldı. Bu mantarlara keşfedildiği yörelerden esinlenilerek, ‘gymnopus trabzonensis’, ‘clitolyophyllum akcaabatense’, ‘lyophyllum turcicum’ kabilinden adlar verildi. Dünyada bildik ancak Türkiye’de ilk kez keşfedilen 150 mantar türü da ‘bakir araç’ kendisine biyoçeşitliliğe kazandırıldı.

TÜRKİYE İÇİN 150 YENİ KAYIT Kendisi kabilinden bir nice bilim insanı ile birlikte mantarlar üzerinde araştırma eden Trabzon Üniversitesi Dirim Bilimi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Ertuğrul Ünlü, dünya genelinde 300 yıl süren tetkikat yapıldığını, bunun sonucunda 150 bin mantar hastalığı türünün ‘Dünya Mantar Hastalığı Bankası’na kaydedildiğini söyledi. Türkiye genelinde da sonuç 100 yılda yapılan araştırmalarla 4 bin tabiat mantarının ‘Türkiye Mantar Listesi’ne kazandırıldığını belirten Prof. Dr. Sesli, “Karadeniz Maharet ve Trabzon Üniversitesi’nin katkılarıyla tığ bile dünyada varlığı bildik 150 eskimemiş anahtar yalan türünü Türkiye’da ilk kez belirleme ettik. 2015 yılından beri yaptığımız yerey ve laboratuvar incelemeleri sonucunda 20 şerha mantarın bile dünyada ilk defa keşfini yaparak, bilimsel isimlerini verdik. Makale kendisine yayınladık ve isimlerini ‘Dünya Mantar Bankası’na bildirerek, ülkemizin yalan çeşitliliğine katkıda bulunduk” dedi.’KEŞFEDİLEN MANTAR SAYISI 35’E ÇIKTI’Biyoçeşitliliğin ülkeler amacıyla en cesim tabii zenginliklerden biri olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ünlü, “Bu mantarlar, daha evvel keşfedilmemiş. İlk posta Şarki Karadeniz yöremizde bulduk. Bizden ilk devlet genelinde yapılan bilcümle çalışmalarda 15 eskimemiş mantar hastalığı türü keşfedilmiş. Bizim çalışmamızla birlikte varlığı ilk kez keşfedilen yalan sayısı, 35’e daha çok. Bu sonuç bize Şarki Karadeniz’in mantar çeşitliliğinin zenginliğini ortaya koyuyor” diye konuştu.YÜZDE 90’I TRABZON YAYLALARINDAN

Ara Sıra mantarın isimlerine, keşfedildikleri yörenin ismini verdiklerini aktaran Prof. Dr. Sesli, “Trabzon ve ilçeleri ağırlıklı tutmak amacıyla Giresun ve mail ilçelerine gittik. Yüzdelik 90’ını Trabzon yaylalarından topladık. Trabzon’dahi bulduğumuz tıpkısı mantara, ‘Gymnopus trabzonensis’, Akçaabat’ta bulduğumuz ayrımsız mantara birlikte ‘Clitolyophyllum akcaabatense’ ismini verdik. 2015 yılında evvel keşfettiğimiz mantarlardan birine da ‘Türk mantarı’ anlamına gelen ‘Lyophyllum turcicum’ ismini vermekten bahtiyarlık duyduk. imdi yapılması gereken bu mantarların iktisadi, farmakolojik ve besinsel gayeli değerlendirmesi üzere ilişkin araştırmacıların yapacağı icraat” dedi.Share: