Karadeniz’bile içme suyu kaynaklarının peşi sıra dereler üstelik kurumaya başladı

GLOBAL ısınmanın etkileriyle yağmur rejimi mütebeddil ve son iki ayda averaj yüzdelik 58 henüz bir iki yağışın düştüğü Gün Doğusu Karadeniz’üstelik içme suyu kaynaklarının yanı sıra dereler de kurumaya başladı. Gümüşhane’dahi Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden geçen ekincilik ve içme suyunda mergup Boyluca Deresi yatağı 10 kilometre süresince kurudu.

Küresel ısınmanın etkileriyle Gün Doğusu Karadeniz’üstelik serencam aylarda azalan yağışlar, yağışsızlık tehlikesini üstelik yanı sıra getirdi. Şark Karadeniz’dahi, haziranda 109,4 kilo yağış ile serencam 90 yılın yağmur rekoru kırılırken, izlem fail aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere göre, geçen sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde sayı farkı yüzde 58 elan az yağışın düştüğü bölgede, içmece suyu kaynakları kurudu. Türkiye’nin almanak averaj 2 bin 400 kilogram yağış oranıyla sunma çok yağmur alan ili olan ve derhâl gelişigüzel yıl yaşanan yeğin, heyelan ve taşkınlarla gündeme gelen Rize’dahi azalan akarsu kaynakları zımnında uray, halkı, suyu tasarruflu kullanmaya çağırdı. Trabzon’da ise içme suyu sorununa çözüm için baran ve satıh sularının depolanacağı ‘yapay akmaz’ formülü devreye alındı.

DERE YATAĞI 10 KİLOMETRE KURUDUBölgede içmece suyu kaynaklarının ardından bu kere birlikte öz yatakları kurumaya başladı. Gümüşhane’üstelik Tersun Dağı’ndan doğan ve Karamustafa, Boyluca ve Hasköy köylerinden sabık ekincilik ve içme suyunda geçer Boyluca Deresi yatağı, debisi azalınca 10 kilometre süresince kurudu. Derenin kurumasıyla, bölgedeki sebze ve ürün bahçeleri birlikte münasebetsiz etkilendi. Yöre halkı, kuraklığa alın akarsu depolanacağı akmaz projelerinin devreye alınmasını istedi.’KURAKLIKTA DEREDE FELÇ SU KALMIYOR’Boyluca Köyü Muhtarı Tahir Öztürk, “Bu dere üstünde 3 şerha köy, 11 da mahallemiz kâin. Bu aylar gelince dere kuruyor. Susuzluk başlayınca derede felç su kalmıyor. Vatandaşın bağı bahçesi kuruyup gidiyor. Dereden akan su boşa akıyor. Deremizin suyu haddinden fazla temiz. Bura değerlendirilirse hem köylülerin içmece suyu sorununu hem üstelik sulama sorununu bertaraf evet. Burada güzelce gölet olabilecek ara sıra noktalar var” dedi.’GÖLET TALEBİMİZ VAR’Köylülerden Kenan Öztürk üstelik ekincilik arazilerinde kuraklığa tutkun kötülük olduğunu söyleyerek, “Fasulye ektim, susuzluktan kontekst söküp attım. Tarlam kurudu, dere kurudu. Bostan zarfında hiçbir öz kalmadı. Hepsini yoldum, hayvanlara verdim. Yetkililerden akmaz talebimiz var. Ekincilik yapmak üzere buraya geliyorum ama gelişigüzel sene boşa geliyorum. Tarımda ve içmece suyu kendisine sıklet çekiyoruz” diye konuştu.’KARADENİZ AKARSU ZENGİNİ BİR KAYRAN DEĞİL’

İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, kuraklıkla ilişkin, “İlkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, benzeri duruluk sular çokça kuvvetliydi amma kıytırık, gücük tıpkı yağışsız zaman, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’de durumu kuraklığa dönüştürdü. Hiçbir ant gelgel herkesi memnun etmez. Gerçekte Karadeniz su zengini benzeri saha değil. Yağmurların haddinden fazla yağıyor olması, Karadeniz’üstelik çok su olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Share: