Karabük’ün 571 almanak camisi: “Yeryüzü-i Hadid”

Karabük’ün Eflani ilçesinde 571 almanak Dünya-i Hadid Camisi, yıllara vadi okuyor.

Candaroğulları Beyliği döneminde İsmail Koca tarafından 1451 yılında düz yazı ettirilen Demirli köyündeki cami, kesme ve moloz taştan yapılan dikdörtgen yapısıyla dikkati çekiyor.

Ahşap minaresi mevcut caminin tavanı, kapıdan mihraba kadar uzanan ve iki direkle beslenen ağaçlar konusunda düz yazı edilmiş.

Tavan ve duvar süslemelerinde kök boyası, mihrabında ise alçı ve kirecin kullanıldığı cami, Karabük’ün ibadete vazıh arz bozuk camisi kendisine biliniyor.

Küre-i Hadid Camisi, 1891’birlikte dönemin Kastamonu Valisi Abdurrahman Nureddin Paşa’nın talimatıyla onarımdan geçiriliyor. 2013 yılında restore edilen cami, baştan ibadete açılıyor.

“Karabük’ün yer sakat İslam eserlerinden biri”

Zaman ve kültür konusunda araştırmalar fail, bu alanda yayınlanmış 10 kitabı bulunan araştırmacı-yazar Hüseyin Lütfi Ersoy, AA muhabirine, caminin Anadolu’nun genişlik açık coğrafyasına ehil ve sunma tafsilatlı ömürlü beyliklerinden biri olan Candaroğulları Beyliği’nin akıbet beyi dahi kabul edilen İsmail Koca tarafından 1451 yılında yaptırıldığını anlattı.

Küre-i Hadid’in söz anlamının “çipo ocağı” olduğunu nâkil Ersoy, “Günümüzde Eflani ilçesine Demirli ismiyle mecbur olan köyümüzün adıdır. Camimiz birlikte bu köyde bulunmaktadır. Karabük’ün bildirme sakat İslam eserlerinden biri, Dünya-i Hadid Camisi’dir.” dedi.

Ersoy, caminin akçakesme ve moloz taş ile ahşaptan oluştuğunu rapor ederek, şunları kaydetti:

“Alelhusus imamın namaz kıldığı mihrap, Selçuklu-Osmanlı mimari intikal sürecinin oylumlu örneklerinden biridir. Ahşap direkler ve sundurmaların hep hakikat boyasıyla süslenmiştir. Mihrap ise dönemin alçısından oluşup, Selçuki ve Osmanlı mimarisinin intikal dönemini yansıtan yüce figürler ve nişlerden oluşmaktadır.”

Yeryüzü-i Hadid’in, Karabük’ün genişlik eski camisi olduğunu vurgulayan Ersoy, sonuç dönemde ibdai haline akla yatkın yapılan restorasyonuyla kentin gözde tarihi işaret ve alanlardan birisi olduğunu kaydetti.

Share: