Karabük’teki antika kent “Karaelmas Ekspresi” ile elan çok gezgin çekecek

Geç Kalkolitik, Roma ve Er Bizans dönemlerinde yerleşme yeri olarak mergup, ortaya çıkarılan mozaikler zımnında ” Karadeniz’in Zeugması” yerine anılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antika Kenti, Ankara- Zonguldak hattında yeniden başlatılacak tren seferiyle elan aşkın turisti ağırlayacak.

İlçenin 3 kilometre batısında milattan önceki 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonra 8’inci yüzyıla kadar yerleşme yeri adına kullanılan antik şehir, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Mehabet Demiryolları (TCDD) marifetiyle başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle hava merkezi haline getirilecek.

Ankara Garı’ndan hareket edecek ve Çankırı üzerinden Eskipazar ilçesine haftada iki çevrim ati Karaelmas Ekspresi, 2003’te başlatılan ve yılın 12 ayı süren kazılarda ortaya çıkarılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates nehirlerinin kayran aldığı, atlama beygiri, fil, pars, geyik ve grifon (konferans tarihinde görülen anlaşılmaz tıpkısı hayvana verilen insanoğlu) kadar birçok hayvanın tasvir edildiği mozaiklerin sergilendiği antik kente gezgin taşıyacak.

Karaelmas Ekspresi ile antik kente ati ve 2 saat seyahat fırsatı bulacak ziyaretçiler, mozaiklerin birlikte, şimdiye kadar iki ısıdam, iki kilise, benzeri defans yapısı, kaya mezarları, seyir, aynı kemerli ve kubbeli çatı, anıtsal kültik niş, talih, villa, gayrı abidevi binalar ile bazı din alanlarından çıkarılan satır ve ok ucu, 1600 almanak baskül ağırlığı, antika döneme ilgili paralar, ölülere ilişik ferdî eşyalar ve 1800 almanak adak levhası ile Roma askerine ilgilendiren yine 1800 yıllık demir maskeyi bile yakından görebilecek.

Karabük Valiliğince örenlik hesabına dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığı antika kentte, gelecek turistler amacıyla karşılama alanı ve Geç Roma Konutu ile Kuzeybatı Nekropol Kilisesi’nde yolculuk alanı oluşturuluyor.

“Misafirlerimizi ağırlayarak tanıtım yapacağız”

Eskipazar Belediye Reisi Hüseyin Dönmez, AA muhabirine, Karaelmas Ekspresi’nin Eskipazar ilçesine turist taşıması amacıyla başlatılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ankara’dan kalkan trenin Karabük’e geleceğini, dönüşte Eskipazar ilçesine gelerek 2 saat ıtlak vereceğini, bu tam turistlerin antika kenti gezebileceklerini anlatan Dönmez, “Trenin rotasına ilçemizi üstelik eklemiş olduk. Antika kentimizde turizm açısından tıpkı etap elan atmış olduk. İlçemizi evire çevire eyyam bekliyor.” dedi.

Şimendifer seferinin yanı sıra örenlik yeri çalışmalarının bile sonlanmasıyla turizm hareketinin bundan sonra artacağına belen eden Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Karaelmas treni seferleri amacıyla iki defa derinti yaptık. Birisi Kalecik’te, diğeri Firez ve Turizm Bakanlığında. Toplantıyı trenin duraklarının meydan aldığı ülke ve kaza uray başkanları ile bölge milletvekilleri kendisine yaptık. Katar, elan saatleri belirlenmedi ama Ankara’dan kalkacak, Kalecik, Çankırı, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Karabük’e gelecek. Turistler Safranbolu’birlikte konaklayacak ve devrisi dönem dönüşte Eskipazar’a gelerek antika kenti gezecek. Burada misafirlerimizi ağırlayarak tanıtım yapacağız. İkramlarımız olacak.”

Dönmez, Ankara, Çankırı ve Karabük milletvekillerinin konuyu yakından izleme ettiklerini, sunma gelişmemiş sürede seferlerin başlayacağını sözlerine ekledi.

“Eskipazar’ın kalkınmasında majör etkiye ehil olacaktır”

Hadrianaupolis Hafriyat Başkan Yardımcısı Kazı Bilimci Sinan Rençper da şimendifer seferlerinin antika şehir üzere çok büyük olduğunu ifade etti.

Zaten var olan gezgin ilgisinin çıktı artacağını aktaran Çiftçi, “Karaelmas treni seferleri haddinden fazla cesim zira buraya doğrusu tıntın hazırda ziyaretçi gelmekte. Hele evcil ve ecnebi turistlerin yol uğrağı noktası. Harabelik yeri olmasıyla de bu sayının artacağından şüphemiz bulunmayan. Karaelmas treninin gelmesi, buranın turizm potansiyelini artıracaktır banko. Bu bölgenin, Hadrianaupolis’in, Eskipazar’ın kalkınmasında balaban etkiye cemaat olacaktır.” diye konuştu.Share: