Karabük’te yerel zooloji üzere yonga ve telkih yoğunluğu yaşanıyor

Karabük’te Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla uygulanan proje çerçevesinde domestik kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılarak kayıt altına alınıp etiket verilme işlemleri sürüyor.

31 Aralıkta sona erecek olan başvurular zımnında Ekincilik ve Orman Müdürlüklerinde su yaşanıyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, sokağa terkedilmiş kedi ve köpeğin kime ilgilendiren olduğunu belirlemek ve kudurmuş aşısı özellikle almak amacıyla hayvanların geçmişine ilişik tamam hastalıkları vasıta altında tutulmasını sağlayıcı ‘Kedi, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Taşıt Altına Alınması’na dayalı yönetmeliği yayımladı.

Bu talimatname doğrultusunda Karabük’te efsanevi sahipleri Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurarak hayvanlarına mikroçip taktırıp aşılarını yaptırarak vasıta altına aldırıyor.31 Aralık’ta sona erecek olan başvurular zımnında müdürlükler de bahir yaşanıyor.

Ekincilik işi ile uğraşan ve nokta köpeği adına bakımını yaptığı köpeklere çip taktırmak için başvuran Mustafa Gürleyik, “Hayvanları çok seviyoruz. Bizim can dostlarımız. Onlar olmazsa imkânsız. Hayvanlarımızın sağlığı üzere sunturlu aynı aplikasyon. Daha önce dahi hakeza ayrımsız uygulamaya geçilebilirdi ama yetişkin olan geçiliyor olması. Serencam eyyam olması cihetiyle bahir var” dedi.

Çip işleminin vakit kaybetmeden keyif takibi işlevinin yanı sıra bambaşka eke işlevleri bile olduğunu vurgulayan Gürleyik, “Bu uygulamanın sunturlu ayrımsız yanı daha var. Bizim hayvanlarımızın çalındığı bile oluyor. Kaybolan hayvanlarımızı bulma üzerine dahi büyük ayrımsız uygulama çip uygulaması. Aşılarımızı dahi yaptırıyoruz. Akur aşımızı dahi yaptırdık. İlerleyen süreçte benzeri müstevli durumunda hayvanlarımızın esenlik durumu izleme edilebilir oluyor” diyerek konuştu. – KARABÜK

Share: