Karabük’te safran toprakla buluştu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde meydan düz Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen boya, kozmetik, umar ve gıda gibi bir nice alanda kullanıldığı amacıyla “olağanüstü bitki” kendisine de adlandırılan safranın ekimi başladı.

Dünyada tescili sağlanarak “milli nebat” unvanını düzlük safranın ekimi, adını verdiği ilçede İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü aracılığıyla Gayza köyünde oluşturulan tarlada başladı.

Her yıl ağustos ayında soğanı dikilen, 30 santimetreye kadar uzayabilen, mor mülevven, domuzuna ıtırlı çiçekler açan zafran, ekim-son teşrin aylarında toplanıyor.

Ağırlığının 100 bin kaskatı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten elden yarım yamalak kilo üretilebilen safran, “dünyanın sunu fiyatlı baharatı” namına nitelendiriliyor.

Her yıl kestirmece 5 milyon çiçekten 35 kilo işaret alınan Safranbolu safranının kilogramı 80 bin liradan almaç buluyor.

İran, İspanya, Hindistan ve Yunanistan kadar bazı ülkelerde dahi üretilen zafran, üretildiği yere göre sağlamlık, vasıf ve hoş koku itibarıyla farklılık gösteriyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Yoğun Ayvalık, AA muhabirine, safranın ilçede 49 fellah eliyle yaklaşık 70 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyledi.

Safran soğanlarının toprakla buluştuğunu belirten Ayvalık, “Safranın ekimi, ağustos ortası ve ilkgüz ayının önce haftasında yapılıyor. Hasadı, teşrinievvel ve teşrinisani aylarında gerçekleştirilen safranın soğanı, ekildiği ilk yıldan itibaren 3 yıl kitap veriyor, elan sonraları yavru vermesi dolayısıyla topraktan sökülüyor. Birbirinden ayrılan soğanlar, yeniden toprakla buluşturuluyor.” diyerek konuştu.

Share: