Karabük’te “Aile Diş Hekimlikleri” çocukların kenar bakımlarına başladı

Keyif Bakanlığınca “Karı Dişçilik” modelinin hayata geçirildiği pilot illerden Karabük’te dallar, diş hekimlerine sondaj olmaya başladı.

Eskişehir ve Kırşehir ile pilot yer seçilen kentte, Merkezi Hekim Termin Sistemi (MHRS) uygulaması üzerinden randevu alınarak karı hekimine giden 2-12 gözyaşı arası çocukların ağız ve diş sağlığı kontrolleri yapılıyor.

Ebeveynlerin çocuklarının kavşak ve diş sağlığı tarama sonuçları ile strateji randevularını e-Bilek Damarı üzerinden görüntüleyebildiği uygulama kapsamında çocuklara tedavilerinin böylece, diş macunu ve diş fırçası armağan ediliyor.

“İleride oluşabilecek elan büyük aynı sorunun önüne geçilmesi sağlanıyor”

İl Afiyet Müdürü Ahmet Soluk, AA muhabirine, Eskişehir ve Kırşehir ile Karabük’te başlatılan “Aile Dişçilik” modelinin, 2023 yılında bilcümle ülkede uygulanmasının planlandığını söyledi.

Uygulamada amacın, 2-12 yaş arası çocuklarının munsap ve diş sağlığını düzenli aynı şekilde çıkarmak ve korumak olduğuna meni fail Zerrin, “2-12 gözyaşı arası çocuklarımız familya diş hekimine geldiklerinde önceki evvel gaga ve diş muayeneleri yapılıyor, durumları tayin ediliyor. Elan bilahare havari dudak ve diş sağlığı uygulaması oluyor ve tedaviye ihtiyacı varsa yönlendiriliyor. Eş diş sağlığı uygulaması tıpkı apotr keyif hizmeti. İleride oluşabilecek daha balaban bire bir sorunun önüne geçilmesi sağlanıyor.” diye konuştu.

Sarı, gaga ve diş sağlığının, koca sağlığının sunu kebir parçalarından biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu uygulama çocukların ilerleyici yaşlarda henüz metin olmalarını sağlıyor. İlimizde 28 bin çocuğa hizmet vereceğiz. İlk etapta 9 diş hekimi sülale diş hekimi olarak görevlendirildi. İlimizde çocuklarımızın ne aile diş hekimine kayıtlı oldukları e-Nabız yahut MHRS uygulamasından göre kontrol edilebilir. MHRS üzerinden aile diş hekiminden termin alınıp tetkik olabilirler. Yeniden e-Bilek Damarı üzerinden dişlerin kâin durumu, yardımcı tedbirler görülebilir. Arama periyotları, hangi kadar müddet aralığında yeniden kontrole gelinmesi gerektiği takip edilebilir. Bu sayede çocukların 2 yaşından itibaren hep diş verileri mukayyet olacak.”

Solgun, uygulamayla çocuklara diş fırçalama alışkanlığının birlikte kazandırılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi.Share: