KAPADOKYA, ‘İLK 100 JEOLOJİK MİRAS ALANI’ LİSTESİNE SEÇİLDİ

ULUSLARARASI Yer Bilimi Bilimleri Birliği aracılığıyla Kapadokya ve Pamukkale, ‘İlk 100 Yer Bilimsel Bırakıt Alanı’ listesine seçildi. Jeoloji Mühendisleri Odası Nevşehir Temsilcisi İbrahim Özpamuk, “Bu çalışmayla turizm alanında güvenilmez gelişmeler sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

Uluslararası Jeoloji Bilimleri Birliği, yaptığı istimara sonucu Kapadokya ve Pamukkale’yi ‘İlk 100 Yer Bilimsel Miras Alanı’ listesine seçti. Listeye Kapadokya’nın alınması dolayısıyla mutlu olduklarını tamlayan Jeoloji Mühendisleri Odası Nevşehir Temsilcisi İbrahim Özpamuk, “Kapadokya bölgemiz jeolojik bırakıt listesinde kayran alıyor. 40 büyüklük ve 250’den fazla bilgin benzeri araya gelerek evire çevire Kapadokya’mızın Jeolojik Miras Listesi’nde düz almasına değişmeyen verdi. Buradan zer bilgi insanlarına teşekkür ediyorum. Bu çalışmayla turizm alanında güvenilmez gelişmeler sağlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Özpamuk, “Bizler peribacalarının oluşumlarıyla dayalı daha aşkın tılsım alınması gerektiğini belirtiyoruz. Pamukkale ile gelişigüzel Kapadokya’nın bile yer bilimsel miras listesine girmesiyle bölgede gelecek derecede müspet etkileşimler meydana getireceğini düşünüyoruz. Peribacalarının yeryüzü berrak şekilde olduğunu Kapadokya bölgesinde görebiliyoruz. Bu dahi bölgemiz için tabii büyük bir tadımlık. Bu konuda serencam merhale şanslıyız.”

Share: