Kalabalık, Giresun ve Trabzon’da bakir sezonun balıkları tezgahlarda

Denizlerde av yasağının sona ermesiyle Ordu, Giresun ve Trabzon’dahi avlanan balıklar tezgahlarda sergilenmeye başlandı.

Ordu’de tekneleriyle şeb denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, değişik türlerde balıkla kıyıya döndü.

Altınordu ilçesindeki tezgahlarda istavrit, mezgit, barbun, tirsi ve pelit satışa sunuldu.

İlçede 25 senedir balıkçılık özne Ferhat Dönek, AA muhabirine, sezonun umdukları kabilinden başlamadığını belirterek, “Bunun nedenlerinden biri havanın ısıdam olması. Deniz suyu sıcaklığı zımnında pelit beklenildiği kadar değil ama havaların serinlemesiyle bu arada mübarek miktarda palamut bekliyoruz. Daha sonradan hamsi ve çinekop peki.” dedi.

Denizden eli nimetli miktarda istavrit çıktığını ifade fail Caygın, “Tezgahlarda tavuk balığı, barbun ve tirsi var. Antrparantez levrek, çupra, alabalık, somon firez balığı. Tavuk Balığı ve barbunun kilosu 100 liralık. İstavrit 50, tirsi bile 35 liraya satılıyor. Bol miktarda çıkarsa balık fiyatları düşebilir.” diye niteleyerek konuştu.

Balıkçı Cemil Türkmen birlikte vatandaşın balıktan beklentisinin önceki günden temas tarafın dolup taşması olduğunu dile getirdi.

Tezgahlarda bereketli olan balık çeşidinin, geçkin gecenin mahsulü istavrit olduğunu belirten Türkmen, “Vatandaş palamut bekliyordu amma deniz suyunun sıcaklığından o nadir oldu. Yeterince piyasaya çıkmadı. Onun üzere havaların soğumasını biraz elan bekleyeceğiz.” dedi.

Giresun

Giresun’da dahi balıkçılar av yasağının sona erdiği evvel şeb istavrit avladı.

Gece teknelerle denize açılan balıkçılar, alelhusus palamutta umduğunu bulamadı. Balıkçılar, sabahleyin saatlerinde avladıkları istavritle kıyıya döndü.

Bulancak ilçesinde balıkçılık işleyen Murat Önal, av yasağının kalkmasıyla gelişigüzel dolay balıkçısının baştan denize açıldığını söyledi.

İlk tün sivri avcılığı yapılamadığını tamlayan Önal, teknelerin barınaklara birkaç bile olsa ağlara takılan istavritle dönüldüğünü anlatım etti.

Önal, ilerleyen süreçte avcılığın artmasını beklediklerini birlikte sözlerine ekledi.

Giresun’de tezgahlarda istavritin kilogramı 35 liradan satışa sunuluyor.

Trabzon

Trabzon’de de yıpranmamış av sezonunun ürünleri tezgahlarda yerini almaya başladı.

Av yasağının kalkmasıyla alay malay gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, kullanılmamış sezonun evvel gününde Karadeniz açıklarında istavrit ve pelit avladı.

Kıyıya çıkarıldıktan bilahare kasalara yerleştirilen ve Trabzon Balık Hali’ne getirilen balıklar bodur sürede tükendi.

Ortahisar ilçesinin Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit hem balıkçı esnafının hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

İstavritin kilogramı 50, palamudun tanesi ise 30 ile 50 liralık arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Duygusal Örseloğlu, tezgahlara ayrımsız çoğu birkaç miktarda olsa bile 12-13 kök balık geldiğini, 4-5 çağ sonra çeşidin ve miktarın artacağına inandığını söyledi. Örseloğlu, şunları kaydetti:

“Palamudun bu yıl bereketli olacağına inanıyorum. Şu an denizde spektrum görünüyor amma ilerde ne olacağını Tanrı bilir. Göstergeler şu zaman balığın bereketli olduğunu gösteriyor. Biz birlikte bekliyoruz. Balık bol evet, vatandaş artağan bol tüketir, biz üstelik artağan artağan satarız. Ihtimal İstanbul ve Sinop tarafında hamsi mümkün ama bizim bu etraf amacıyla elan erken. Dokuzuncu kamer hamsinin zamanı değil. Hamsinin 11’inci kocaoğlan görmesi geçişsiz kim portföye girsin. Şu an palamudun sezonu. Tığ da palamudu bekliyoruz, inşallah palamut bize gülecek.”

Süleyman Çakır de istavrit, barbun, çupra ve levrek sattıklarını, bu zaman bereketli miktarda istavrit satacaklarını tabir etti.

Balık satın düzlük Barış Esmeray ise Kars’tan Trabzon’a gezmeye geldiklerini belirterek, “Duyduk kim sezon açılmış, tığ birlikte balık almaya geldik. İstavrit ve levrek aldım. En çokça hamsi tüketiyoruz amma hamsi yoktu.” dedi.

Bekir Özcan bile hamsi amacıyla geldiğini fakat istavrit aldığını dile getirdi. Özcan, balık fiyatlarının pahalı görünmesine rağmen günün şartlarına göre normal olduğunu söyledi.Share: