Kalaba bili | Ordu’da eskimemiş trend: Tropikal sonuç yetiştiriciliği

Cıvıl Cıvıl’dahi eskimemiş trend: Tropikal meyve yetiştiriciliği

Kalaba’da mango, ejderha meyvesi, papaya, armut guava, çilek guava ve kumkuat, ananas, passiflora kabilinden 25 tropikal yemiş yetişiyor

Kalaba Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in düşük maliyetle üretimi yapılarak üreticilere yeni aynı konuşu kazanç olabileceğini afişe etmek amacıyla başlayan çalışmalar son verdi

ORDU – Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Kalabalık’yu ticari değeri efdal olan tıbbi, hoş kokulu ve tropikal bitkilerin çekim merkezi haline beyan etmek ve üreticilere eskimemiş bire bir düzlük monte etmek için başlattığı icraat kudretli sonuçlar veriyor.

Bağan kibar ve bol bire bir sağlık kaynağı haline gelmeye başlayan tropikal sonuç yetiştiriciliği Karadeniz Bölgesi’nde artık kivi, fındık ve çay büyüklüğünde şanlı kuzuluk geliyor. Ordu’birlikte sonuç çeşitliliğinin arttırılması, düşük maliyetle üretimi yapılarak üreticilere kullanılmamış aynı iktisadi vergi olabileceğini izhar etmek üzere başlayan çalışmalar son verdi. 2022 yılı itibariyle mango, ejder meyvesi, papaya, armut guava, çilek guava ve kumkuat çeşitlerinden üretimin geçmiş yılında meyve elde edildi.

Kargaşa Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, yapılan çalışmalarla kendi kendine yeten ve sınırlarını aşan bire bir Cıvıl Cıvıl rekzetmek istediklerini belirtti.

“kendi kendine yeten bire bir Kargaşa”

Başbuğ Güler, mango, guava ve papaya kadar ürünlerin Ordu’dan bütün Türkiye’ye yayılarak daha fazla adını duyuracak mahsulat haline geleceğini söyledi.

Başkan Güler, “Mango, guava ve papaya meyvesinin denemelerinden müspet sonuçlar aldık. Bu üç meyveyi artık hem Kalaba’de hem Karadeniz’da hem bile buradan yayılarak tamam Türkiye’dahi daha aşkın duyacağız. 25 tropikal semere üretimi yapıyoruz, bunların içerisinde pepino, turunçgiller, ejder meyvesi karışma koyulmak için bunlarla ait çalışmalarımızı üstelik yapıyoruz. Bu 25 im üstünde yaptığımız çalışmalar fındığa ve kiviye mülhak, eskimemiş ürünler namına ortaya çıkacak. Böylelikle hem ekonomimize katkısı olacak hem bile büyük bir besin çeşitliliği sağlamış olacağız” dedi.

Üretilen meyvelerin Kalabalık’birlikte zaman içerisinde yaygınlaşacağını kaydeden Başbuğ Güler, “Biz yalnız başına yeten hatta kişi sınırlarını aşan tıpkı Kalabalık’yu oluşturmaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızı kutluyorum. Gayet iyice çalışmalar ortaya imdi. Onun dışında başka sürprizlerimiz üstelik var. Şu dakika 2.5 senesini tamamlayan ürünler var, 2 sene bilahare ekonomide gerçekten etkinlik sağlayacak yıpranmamış mahsulat ortaya çıkma.” diye konuştu.

Share: