KAHRAMANMARAŞ – Yaşından haddinden fazla şampiyonluğu olan mânialı yüzücünün hedefi, Avrupa ve acun şampiyonluklar

Kahramanmaraş’ta anadan doğma bedensel özürlü olduğu amacıyla bindi değnekleriyle yürüyebilen 18 yaşındaki Muhammet Mustafa Karagün, 4 yılda mütenevvi kulvarlarda katıldığı şampiyonlarda 50 madalya kazanarak 25 kez Türkiye şampiyonu oldu.

Onikişubat ilçesinde dinç anadan doğma bedenî sakat lise öğrencisi Muhammet Mustafa Karagün, televizyonda izlediği paralimpik oyunlardan etkilenerek yüzme sporcusu olmaya değişmeyen verdi.

Ailesinin da desteğiyle Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki yüzme kursuna kayıt yaptıran ve kısa süredeki azmiyle Kahramanmaraş Engelliler Spor Kulübüne seçilen Karagün, Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu eliyle Trabzon, Aksaray, Mersin Ağacı ve Gaziantep ve Konya’da türlü tarihlerde planlı turnuvalarda Türkiye şampiyonlukları kazandı.

4 yıl ilk başladığı yüzme sporuyla katıldığı türlü yarışmalarda 50 madalya kazanarak 25 el Türkiye şampiyonu olan zinde sportmen, emanet bağlandığı sporla elan cesim başarılar ahzetmek istiyor.

Haftada 5 ahit 6 saat Kahramanmaraş Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki kapalı yüzme havuzunda protezli antrenörü Ulu Uzun ile çalışmalarını sürdüren Karagün, genişlik nazik hayali olan milli formayı giyebilmek amacıyla çalışmalarını sakır sakır sürdürüyor.

Muhammet Mustafa Karagün, AA muhabirine, daha banal yaşlarda ailesinin yönlendirmesiyle tenise başladığını fakat yüzmeyi daha çok sevdiğinden hava bu alana geçtiğini anlattı.

“Barajları yegâne yegâne zorluyorum”

Karagün, Türkiye’nin bir nice ilinde katıldığı turnuvalarda S7 kategorisinde 50 madalya kazandığını ve bunlardan 25’nin Türkiye birinciliği olduğunu söyledi.

Milli forma sarmak üzere çalışmalarına sakır sakır bitmeme ettiğini anlatım fail Karagün, şöyle konuştu:

“Bildirme balaban hedefim Avrupa barajlarını geçip milli takıma fethetmek ve Avrupa’üstelik yarışlara gelmek. Daha sonradan da dünya şampiyonluğuna gelmek istiyorum. Onun üzere çok çalışıyorum. Günde 6 saate mail antrenman yapıyorum. 4 saati yüzme 2 saati hususi fitness hocalarıyla çalışıyorum. İstiklal Marşı’mızı Avrupa’bile okutabilmek istiyorum. Bayrağımızı savurmak istiyorum. Havuza girince uçuyormuş üzere hissediyorum. Bu antrenmanların bana kattığı aynı öz. Kendimi 50 metre kelebek stilinde haddinden fazla geliştirdim. Bu alanda acun barajlarını geçmeye çalışıyorum. Henüz önceden 400 metre azade kategorisinde acun barajını geçmiştim. Barajları bir tane bir tane zorluyorum.”

“Antrenörü sporcusuyla gelgel duyuyor”

Çalıştırıcı Ulu Ince dahi Muhammet Mustafa Karagün’ün 6-7 Aralık’ta gerçekleştirilen Mülk Yüzme Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Berceste Yarışması’nda S7 kategorisinde 6 Türkiye birinciliği ile 1 Türkiye ikinciliği kazandığını söyledi.

Karagün’ün ati vadeden dinç benzeri sportmen olduğunu belirten Teferruatlı, sporcusunun gelecek sene Avrupa barajlarını geçeceğine inandığını belirtti.

Haftada 5 bölüm antrenmanlarla çalışmalara devam ettiklerini anlatan Detaylı, “Kararlı ve gümüşgöz olduğu amacıyla Muhammet, 4 yılda iri bire bir mesafe katetti. İnşallah yaşı dinç, imdi dereceleri geliştireceğine inanıyorum. Bununla ilgilide çalışmalarımız devam ediyor. Muhammet, bu zamana kadar bir nice madalya kazandı. İnşallah bundan ahir hedefimiz Muhammet’i milli takıma gönderip ülkemizi genişlik bereketli şekilde düzen etmesini çıkarmak.” ifadelerini kullandı.

Share: