İzmir’de Gelinlik Fuarı Kapılarını Açtı. Bronz Soyer: İzmir’in Her Bir Tüccarı, Sanayicisi, İş İnsanı ve Esnafı Bizim Kere Arkadaşımızdır

Avrupa’nın en nazik moda fuarlarından biri olan IF Wedding Fashion İzmir, 16. öğün dünyanın dört bir yanından delege ve ziyaretçisiyle kapılarını açtı. İzmir’in Türkiye gelinlik üretiminin yüzdelik 70’ini tek başına yaptığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, “Kısaca beniz sene önce İktisat Kongresi ile temelleri atık ‘İzmir bir fuarlar şehridir’ vizyonuna fariza icabı değil, gövdemiz ve yüreğimizle inanıyoruz. Bu yüzden İzmir’in beherglas tüccarı, sanayicisi, hareket insanı ve esnafı bizim kat arkadaşımızdır” dedi.

IF Wedding Fashion İzmir – 16. Gelinlik, Damatlık ve Abiye Çul Fuarı, Fuar İzmir’dahi kapılarını açtı. Geçen yıla kıyasla katılımcı sayısı artan ve yüzölçümü yüzdelik 30 büyüyen IF Wedding Fashion İzmir’in açılışına İzmir Büyükşehir Şehremini Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile Kemalpaşa Kaymakamı Musa Solgun, İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ile eşi Ayşe Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi, Türkiye Moda ve Hazır Çul Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk, Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Dirimlik Ertuğrul, sivil sosyete kuruluşları, moda dernekleri, odaların başkanları ile temsilcileri, siyasal parti temsilcileri ile modacılar katıldı.

SOYER: İZMİR, ÜLKEMİZDEKİ GELİNLİK ÜRETİMİNİN YÜZDE 70’İNİ TEK BAŞINA YAPAN BİR ŞEHİR

IF Wedding Fashion İzmir’in, kentin gelinlik sektörüne nazik yardım sağladığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, şöyle konuştu:

“Bütün bu mülevven paydaşlık tablosu bize gösteriyor kim değişik kurumlar da İzmir’da bire bir araya gelip görevdaşlık yaratabiliyor. Bu görevdaşlık hemen sektöre değil, sadık olduğu sektörlere üstelik hareket, kazanç, aldatmak oluyor. Türkiye’nin, dünyanın bu sıkıntılı, bu sisli zarfında İzmir’den rüya çiçekleri açtırıyor. O yüzden enerjimiz ve heyecanımız erdemli. Bu fuarları büyütmeye el birliğiyle devam edeceğiz. Moda, geleceğin Türkiye’sinin sektörlerinin başında geliyor. Moda sektörü kaynak ayrımsız munzam ayar ekonomisi. Türkiye tendürüst, tüvana ve doğurucu nüfusuyla bu sektörün dünya devi olmaya nüfuzlu. Kâfi ki biz bu misilsiz potansiyeli işlemeye bitmeme edelim. IF Wedding, Türkiye’nin moda sektörünü abartmak amacıyla atılan sunma mehabetli adımlardan biri. Bu fuarla, İzmir ve ülkemizin üretim ve dizayn potansiyelini mübalağa etmek üzere kararlılıkla çalışıyoruz. Bu girişimi Türkiye ekonomisi hesabına İzmir’den başlatmış olmanın ve sürdürmenin gururunu paylaşıyoruz. İzmir, ülkemizdeki gelinlik üretiminin yüzdelik 70’ini tek başına işleyen tıpkı kent. Başta Avrupa ve Ortadoğu koyulmak için acun geneline İzmir’den düğün giysileri ihraç ediyoruz. Fuarımız yardımıyla üretici firmalar perakendeci, toptancı ve zincir mağazalar ile doğrudan tıpkı araya geliyor ve Türkiye’da aktif bire bir moda ekonomisi oluşuyor.”

Ekonominin mensur sürecinin yerelden başladığını anlatım eden Komutan Bronz Soyer, “Ekonomi kendiliğinden yahut masa başında büyüyen bir öz değildir. Ekonomi, inşa edilir. Bu düz yazı sürecinin önce aşaması yerelden başlıyor. Fuar İzmir, bu amaca duyulmak amacıyla cemaat olduğumuz arz büyük güçlerden biri. Kestirmece beniz yıl evvel İktisat Kongresi ile temelleri atılan ‘İzmir tıpkısı fuarlar şehridir’ vizyonuna fariza icabı değil, gövdemiz ve yüreğimizle inanıyoruz. Bu yüzden İzmir’in beher tüccarı, sanayicisi, aksiyon insanı ve esnafı bizim öğün arkadaşımızdır” dedi.

ÖZGENER: “FUARLARI BİR KENTİN ARZ ÖNEMLİ BÜYÜME MOTİVASYONU ADINA GÖRÜYORUZ”

İzmir Tecim Odası Umumi Heyet Başkanı Mahmut Özgener, “IF Wedding Fashion değme yıl büyüyen, bunaltıcı mektepli yetişemeyen, kentimize ayar kazandıran ayrımsız ayraç. Fuarın bu nazik başarısında, tabii kentimizin gelinlik, abiye ve güveyilik sektöründe dünyanın sunma kocaman merkezlerinden biri olmasının büyük etkisi var ancak mavera yandan sektörün gelişiminde fuarımızın etkisi da çok majör. Oda namina sektörün bilcümle bir adım daha ileriye gitmesi amacıyla tafsilatlı yıllardır yürüttüğümüz değişik projelerle firmalarımıza bindi oluyoruz. Fuarları ayrımsız kentin en eke büyüme motivasyonu yerine görüyoruz” dedi. Özgener, fuar katılımcılarına verecekleri destekleri artırarak sürdüreceklerini söyledi.

Veli İhracatçı Birlikleri Eş Güdümcü Başkanı Jak Eskinazi, “Pandemi süresince gerçekleştiremediğimiz ve sektöre engel veren bu proses sonrasında; baştan başladığımız bu fuar sayesinde İzmir, Avrupa’dan Mutedil Doğu’ya Şimal Afrika’ya büyüklüğünde dünyanın birçok noktasına dış satım gerçekleştiriyor. Moda denince evvel akla mevrut devlet İtalya’daki bir nice üretici Türkiye’den alıyor, Avrupa’daki milyonlarca birey Türk gelinlikleriyle evleniyor” diyerek konuştu.

ÖZTÜRK: “İZMİR’İN AYDINLIK YÜZÜ SEKTÖRE YANSIYOR”

Türkiye Moda ve Amade Giysi Federasyonu Umumi Heyet Başkanı Hüseyin Öztürk “Enerjisi yüksek olan ayrımsız kentte, enerjisi yüksek bire bir sektörde yerel sivil cemiyet örgütleri domestik yönetimle bütünleşen bir fuardayız. Her geldiğimde güya geçkin başlamış kabil bire bir çalkantı. Şişman benzeri sınama görüyorum, bu bizi heyecanlandırıyor. Dünyada ne olursa olsun İzmir görgülü yüzünü yaşadığı coğrafyaya ve sektörlere uygun yansıtıyor. Bu bize rüya veriyor. İzmir’i, bu fuarı haddinden fazla önemsiyoruz” dedi.

EGSD Umumi Heyet Başkanı, Türkiye Moda ve Amade Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Komutan Yardımcısı Dirimlik Ertuğrul ise Başbuğ Tunç Soyer ile fuara bindi verenlere teşekkürname etti.

Açım sonrasında Başkan Tunç Soyer ile beraberindeki heyet, stantları gezerek katılımcılara muvaffakiyetli ayrımsız fuar diledi.

TÜRKİYE VE 10 ÜLKEDEN 222 KATILIMCI

Bu sene Türkiye’nin dört yanından farklı şehirlerden, Amerika, Almanya, Kanada, Hong Kong kabilinden ülkelerin birlikte arasında bulunduğu 10 ülkeden gösterişli çul, gelinlik, güveyilik, aksesuar ve bala giysi iz gruplarında cümbüş gösteren bütün 222 elçi fuarda yer alıyor. Fuarın, binlerce yerel heveskâr ziyaretçinin yanı sıra dünyanın ciharıyek yanındaki yüzü çok ülkeden 3 bine mümasil ecnebi ziyaretçiye birlikte ev sahipliği yapması bekleniyor. Firmaların kâin pazarlardaki payının ve potansiyel muamele niteliğindeki ülkelere yönelik ihracatın arttırılması ile ihraç ürünlerinin çeşitlendirilmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri ve İzmir Tecim Odası organizatörlüğünde IF Wedding Fashion İzmir ile paralel kendisine üç çevrim sürecek iki ayrı hava heyeti programı birlikte düzenlenecek. Hava heyeti programlarında Avrupa’dan Amerika’ya dünyanın ciharıyek yanındaki ülkelerden heyetler İzmir’e gelerek katılımcılarla gelişim görüşmeleri yapacak. Fuar kapsamında 18 defile yapılacak. Gelinlik Tasarım Yarışması’nda geçen sene bergüzar kazanan Hasancan Meşelik’in “Başarım Defilesi” ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Bu yıl “modaverse” temasıyla yapılan Gelinlik Tasarım Yarışması’nın kazananları bile düzenlenecek merasim ile anlaşılan olacak.

Share: