İtalyan zeytinyağı uzmanlarından Kilis Zeytin üreticilerine yetişek

İpekyolu Kalkınma Ajansının desteğiyle, Kilis- İtalya Zeytin Programı öncesi İtalyan uzmanlar Kilis’te üreticilere eğitim verdi.

İtalyan Zeytinyağı tadım uzmanı Renkler Uysal Bottoni, zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia ve üzüm bağları uzmanı Valentina Favretto Kilis’e geldi. Kilis’te zeytinyağı üreticileri, fabrikaları gezen İtalyan uzmanlar, henüz sonra üreticiler ile ayrımsız araya geldi. Kilis Valisi Recep Soytürk ile Şehremini Mal Ramazan’ın da katıldığı toplantıya mufassal tıpkısı şekilde üreticilere eğitim bilimi verildi. Güruh sonrası bire bir izah eden İpekyolu Kalkınma Ajansı Kilis Yatırım Bindi Ofisi Koordinatörü Mehmet Polat, Kilis zeytinyağını millî ve arsıulusal tanıtımı amacıyla çalıştıklarını ifade ederek, “Kilis zeytinyağının hak ettiği yere ulaşması amacıyla çalışıyoruz. Kilis içerisinde ve dışında etkinlikler yapıyoruz. Etkinliklerimiz çerçevesinde üstelik İtalya’bile üstüne uzmanlar Kilis’e geldi. İtalyan heyeti, üreticilerimiz ile bir araya geldi. Onlara tecrübelerini anlattılar. Üreticilerimize eğitim veriyorlar” dedi.

Zeytinyağı uzmanı Luca Mencaglia, Kilis’te üreticiler ile ayrımsız araya geldiklerini tabir ederek, “Ağustos ayı olmasına karşın zeytinyağı gani mahfuz durumdadır. Kilis zeytinyağı açısından gelişmekte potansiyeli olan benzeri şehirdir. İyi tıpkı çalışmayla elan birinci sınıf zeytinyağına ulaşılacağını düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu. – KİLİS

Share: