İstanbul’da atlı polislerden nefes kesen tatbikat

İstanbul’da 4 yıldır görev fail Atlı polislerin gerçekleştirdiği tatbikat film sahnelerini aratmadı. Sis bombası beyninde 4 nala koşan süvari birliklerin görüntüsü izleyenleri kendine hayran bıraktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çevik Bukağılık Yazıhane Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılından bugüne büyüklüğünde 4 yıldır görev fail Süvari Polis Takım Amirliği vatandaşların gözbebeği oldu. Birlikte 3’ü karı 12 personel fariza yapıyor. İstanbul’un 39 ilçesinde meydanlarda, parklarda ve aynı çokça değişik bölgede fariza yapan Süvari polisler takatli bire bir eğitimden ve tatbikattan geçiyor. İstanbul Sultangazi’üstelik bulunan Atlı Polis Grup Amirliği’nde gerçekleştirilen süvari polislerin tatbikatı adeta koku kesti. Sis ve ses bombalarının atıldığı tatbikatta atların içtimai olaylara alışmaları larpadak seslere ürkmemeleri sağlanıyor. Havadan çekilen tatbikatın görüntüsü film sahnelerini aratmadı. Sis içinden gelen atlı birlikler dört nala koştuğu görüntüler izleyenleri kendine hayran bıraktı. Atlı Polis Güçleri Kol Amirliği’nde her sabah personel geldiği devir atların rutin bakımları yapılıyor. Sıklıkla tatbikat yapılarak atların toplumsal olaylara alışmaları sağlanıyor. İngiliz, Macar, Bulgar ve İspanyol gibi farklı ırklardan atlar fariza yapıyor. Güven Müdürlüğü bünyesinde kâin atların hepsinin pasaportları, çipleri ve özlük isimleri mevcut. Atları fariza yerlerinde gören vatandaşlar onlarla foto çektirmek üzere adeta sıraya giriyor. Yerel ve yabacı turistler özelikle bile torunlar atları yatışmak istiyor.

“1 yılda yaklaşık 235 ayrımlı göreve çıktık”

2018 yılından bu yana atlı polislerin görevde olduğunu dile getiren Süvari Polis Güçleri Kadro Amiri Saha Komiseri Ferda Sert Şardan, ” Bünyemizde işyar 9 atımız, 12 binici personelimiz bulunuyor. Bunların 9 tanesi ayvaz 3 tanesi eş personelimiz olarak görev yapıyor. İstanbul Güvenlik Müdürümüz Sayın Utku Aktaş’ın talimatları doğrultusunda atlarımızı sonsuz parklar, meydanlar ve millet bahçeleri kabil birçok değişik bölgelerde göreve çıkartıyoruz. Atlarımızı 1 yılda kısaca 235 nöbet ayrımlı göreve çıkartmışız. İstanbul’da 39 ilçemizin herhangi bir noktasında görevlerimizi gerçekleştiriyoruz. Süvari polislerimiz vatandaşımızın gözünde çok ferah tıpkı imge bırakıyor. Meydanlarda domestik ve ecnebi turistlerimizin tehlikeli ilgisi ile karşılaşıyoruz” diyerek konuştu.

“Vatandaşlar bizi görünce kendilerini elan güvende hissediyorlar”

Süvari polis güçleri yerine 2 yıldır fariza yaptığını rapor eden Fatma Zehra Er, “Süvari polis olabilmek amacıyla 4 maaş cimri aynı eğitimden geçtik. Atları tanımayı onlarla anlaşabilmeyi ve elbet fariza yapabileceğimizi öğrendik. Dede çıvmak çokça güzel bir spor olduğunu düşünüyorum. Dede bindiğiniz zaman herhangi bir şeyi unutuyorsunuz. Atlar geçekten çok birey hayvan bilimi. Bu yüzden polislik mesleğimiz zarfında atlı birliklerde doğmak benim için çokça değişik ayrımsız yerdedir. Her gören atları gelip yatışmak onlarla fotoğraf çektirmek istiyor. Vatandaşlar bizi görünce kendilerini elan güvende hissediyorlar. Vatandaşlarımız kadın olarak atlı polislerimizi görünce daha çok yakışıyorsunuz diyorlar ve fotoğraf çektirmek istiyorlar” dedi.

“Atlarla göreve müracaat etmek bana çokça dirlik veriyor”

Süvari polisler birliğinde 3 yıldır fariza yaptığını tamlayan Seda Çimen, “Polis olduktan sonradan 4 mahiye ayrımsız yetişek henüz alarak süvari polis güçleri oluyoruz. İstanbul Güvenlik Müdürlüğü kadrosunda 3 kadın personelimiz bulunuyor. Karı ve atlı polis güçleri görev vatandaşlar bizleri çokça destekliyor bazıları alkışlıyor hassaten bunları elde etmek bizi haddinden fazla motive ediyor. Bu işi bayıla bayıla yaptığımız üzere gelişigüzel göreve gittiğimiz atlarımız ile çok daha ferah ayrımsız rabıta sağlıyoruz. Kızdıklarında veya bahtiyar olduklarında elan mebzul anlayabiliyoruz. Atlarla göreve başvurmak bana çokça yaşayış veriyor” diye niteleyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: