İstanbul Valiliği, Kadıköy’deki izinsiz gösteride ortaya sâdır görüntülerle ait inceleme başlattı

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de yapılan müsaadesiz gösteride düzenlilik görevlilerinin fariza yapmasını engellemeye müteharrik ve görevlileri tahrik ederek, hakarette bulunan kişinin kontrol işlemi sırasında ortaya sâdır görüntülerle ilişkin inceleme başlatıldığını ve 70 sevimli için yakalama işlemi yapıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kadıköy Kaymakamlığınca; amme güvenliği, yaşayış, asayiş ve esenliğinin menfi yönde etkilenebileceği, terör örgütü propagandası ve provokatif eylemler ile yanlışlık işlenmesine illet olunabileceği yönündeki bilgiler doğrultusunda 2911 Az Güruh ve Eylem Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 basit İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesi layıkıyla Kadıköy Meydanı’nda zaman olmak maksut müsaadesiz gösteriyi yasaklayıcı kararı alındığı hatırlatıldı.

Kaymakamlıkça alınan kararın Kadıköy Meydanı’nda toplanan gruba deklarasyon edilerek gösterinin sona erdirilmesi istenildiği belirtilen açıklamada, karara uyma etmeyerek müsaadesiz yol ve eylem ayırmak talip kişilere güvenlik güçlerince müdahalede bulunulduğu kaydedildi.

Açıklamada, güvenlik görevlilerinin görev yapmasını engellemeye etkin, görevlileri kımıldatma ederek, hakarette kâin F.E. isimli şahsa yapılan bakı işlemi sırasında ortaya sâdır görüntülerle ilgili inceleme başlatıldığı, müsaadesiz eylem işleyen 70 yaşama karşı yakalama işlemi yapıldığı bildirildi.

Share: