İstanbul startup yatırımlarında Avrupa’da dördüncü

Aşama yatırımları, 2022’nin ikinci çeyreğinde atiklik kesti. Bu yılın ikinci çeyreği, 2021’mağara bire bir döneminden bu yana genişlik beş altı envestisman yapılan çeyrek oldu. Bu sene ikinci çeyrekte 79 envestisman turunda 114 milyon dolar yatırım yapıldı. Hamle yatırımlarının çeyreklere bakarak dağılımına bakıldığında Getir’mağara mega yatırımı (555 milyon dolar) çıkarıldığında geçen yıl ikinci çeyrekte, 205 milyon dolar yatırım yapılmıştı. 2020’nin ikinci çeyreğinde ise yalnızca 29 milyon dolarlık envestisman yapılmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık yatırım miktarının üzerinde yalnızca 2 inikat vardı. Bunlar Param Group ve Rubibrands’in aldığı yatırımlar oldu oldu.

Startups.watch’un etkinlikle açıkladığı verilere bakarak, 2022 ilk yarısında toplamda 140 envestisman turunda 1 bilyon 393 milyon dolar yatırım yapıldı. Yine Getir’mağara mega yatırımları çıkarıldığında geçen sene ekosistemde 601 milyon dolarlık envestisman yapılmıştı, bu yılın geçmiş yarısında dahi 625 milyon dolar envestisman yapıldı.

Yılın önce yarısında hep yatırımın yüzdelik 90’ını oluşturan 1 milyar 252 milyon dolar, vakit kaybetmeden 6 girişime yapıldı. Bunlar sırasıyla; Getir (768 milyon dolar ), Dream Games (255 milyon dolar), Insider (121 milyon dolar), Spyke (50 milyon dolar), Param Group (Açıklanmadı) ve Rubibrands (23 milyon dolar).

Envestisman büyüklüğü açısından; bakkal teslimatı, baziçe, yapay zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi yılın evvel yarısının yunak konularıydı. Yatırım adedi açısından; fintech, SaaS, AI, baziçe ve e-tecim öne çıktı. İlk yarıda 23 fintech yatırım aldı. Akıbet dönemdeki regülasyonlar sebebiyle zindelik işlek fintech dikeyi benzeri zamanda bildirme çok girişim kurulan dikeyler arasında düzlük aldı.

Oyun sektöründe envestisman anlamında ikinci çeyrekte yavaşlık olsa de ilk yarı yıla bakıldığında rekorlar tazelendi. Türkiye’birlikte ilk yarıyılda 13 oyun girişimi toplamda 333 milyon dolar envestisman aldı. Yatırımlar bazında Türkiye İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’mağara üstünde 1. tam meydan aldı. Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, baziçe sektörünün bölünerek büyüdüğünün, girişimlerde çalışmanın hamle ekosistemini lacerem henüz iyi yerlere getirdiğinin yer ongun örneği Peak olduğunu vurgulayarak, “vaktiyle Peak’bile çalışan 80 birey henüz bilahare 65 kadem kurdu. Bunlardan 28’i baziçe girişimi oldu” dedi.

Türkiye Süper Grup’teki yerini korudu

Türkiye, yılın önce yarısında Getir’in aldığı yatırımlarla Avrupa’birlikte Hollanda, Estonya, Avusturya’nın üstünde Süper Kütle’teki (1 milyar doların üzerinde envestisman) yerini korudu. Güzeşte sene Şampiyonlar Ligi’hangi sâdır, Fransa ve İngiltere ise Süper Küme’e kafasız döndü. Şampiyonlar Ligi’nde yalnızca İngiltere kaldı. İstanbul ilk yarı yılda Avrupa’dahi Londra, Paris, Berlin’mağara arkası sıra en çok envestisman yapılan 4’üncü şehir oldu. Oyun yatırımları anlamında ise Avrupa’birlikte 1’inci sırada düzlük aldı ve Londra, Oslo, Helsinki ve Stockholm’ad üstünde meydan aldı.

Eş girişimciler rekor kırdı

İlk yarı yılda 140 yatırımın 36’sında kadın girişimci vardı. Bu sonuç 5 yıldaki yeryüzü faziletkâr izzet oldu. İlk yarı yılda kurulan girişimler incelendiğinde ise girişimlerin hoppadak yüzde 15’i eş girişimciler marifetiyle kuruldu. Güzeşte yıl karı girişimcilere toplamda 66 milyon dolarlık yatırım yapılırken, bu sene bu misil 208 milyon dolara artık. Genel yatırımların içre üstelik eş girişimcilerin payı yüzde 26’evet artık. Hande Çilingir’in kurucusu olduğu Insider, bu yıl 121 milyon dolar envestisman aldı. Eş girişimcilerin olduğu şirketler beyninde yeryüzü çokça envestisman yapılanlar Spy ke Games, Space Runners, Revel Games, Düşyeri, Vispera, Kidly, Wellbees, Süssüz IK ve Bolt Insight oldu. (Acun / Selenay Yalpak)

Türkiye Avrupa’nın 5. nazik startup pazarı

 

Türkiye’da startup’ların aldığı yatırımlar 1,5 bilyon dolara ulaştı

 

İsveçli startup şirketi, elektrikli uçar araba tasarladı

 

Türk startuplar 2021’birlikte 1,5 bilyon dolar yatırım aldı

 

Zenginlerin kullanılmamış envestisman hedefi startuplar

 

Share: