Isparta ve Burdur’un mor bahçelerinde hasat telaşı

Isparta ve Burdur’daki bahçelerde mor rengiyle görsel şölen yaşatan lavantanın hasadı yapılıyor.

“Lavanta ıtri karye” kendisine mezkûr Kuyucak köyü ve Burdur Gölü kenarındaki lavanta bahçeleri sezonda binlerce misafiri ağırladı. Olgunlaşarak boz keyfiyet kayran lavantalar şimdi de hasat ediliyor.

Bölgede, fideleri önceki olarak 1978’birlikte dikilen lavanta, görsel güzelliğinin birlikte tıbbi aromatik bitki olması zımnında ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor.

Isparta’nın Keçiborlu ilçesine ilişkin Kuyucak köyü muhtarı Gürol Yılmayan, AA muhabirine, bu mevsim “lavanta kokulu karye”birlikte turizm hareketliliğinin haziran bakımından başladığını söyledi.

Bahçelerde şimdilerde hasat telaşı olduğunu tamlayan Yılmayan, “Köyümüzde lavantadan bu sene 7-8 titrem civarında yağ elde etmeyi bekliyoruz. Bittabi yemeden içmeden lavantanın yağını çıkarmakla kalmıyoruz. Tohumunu, demetini rastgele şekilde değerlendiriyoruz. Köyümüze bu yıl mevrut gezmen sayısı 350 bin civarında.” diyerek konuştu.

28 yıldır lavanta hasım ticareti yapan Ramazan Orion de hasadın sabah er saatlerde başladığını anlattı. Öğle Vakti saatlerine kadar prizma işleminin tamamlandığını belirten Orion, şöyle konuştu:

“Saat 11-12’ye kadar biçtiğimiz lavantaları getirip kazanımıza basıyoruz. Kazanın altındaki hazneye 400 litre su koyup odun ateşiyle suyun kaynamasını sağlıyoruz. Kaynayan suyun buharı tarafından dahi bitkinin içindeki arı suyu ve yağını alarak soğutma sistemine aktarıyoruz. Lavantanın suyunu ayrıştırarak yağını alıyoruz. Çıkan hasım Türkiye genelinde pazarlıyoruz. Elimizdeki lavanta hasım sabun, deterjan incelmemiş maddesi adına, serencam zamanlarda ise esenlik ve masaj sektöründe geçer not aynı yağ oldu.”

Ziyaretçilerden Havvana Çeliksoy dahi bahçelerin kendisini büyülediğini, Isparta’nın gülü ve lavantasıyla halis muhlis bir yer olduğunu söyledi.

Hasat 3 hafta devam edecek

Burdur’daki Lisinia Doğa Proje Merkezi Kurucusu Öztürk Sarıca bile lavanta hasadının kısaca 3 hafta henüz devam edeceğini belirtti.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi yerleşkesine ve Akçaköy Lavanta Deresi’ne ekilen lavantaların hasadını gerçekleştirdiklerini dile getiren Sarıca, bu yıl daraç dışından 20 ton ark lavanta talebi aldıklarını vurguladı.

Sarıca, merkezde lavanta yağı tarh işlemi da yaptıklarını ifade ederek, “Lavantaları hasat ettikten bilahare kurutarak zaruri işlemlerden geçirip çuvallayıp dar dışına gönderiyoruz.” dedi.

Yaklaşık 3 bin 400 dekarlık alanda susuz tarımla tıbbi hoş kokulu bitki yetiştirdiklerini anlatan Sarıca, “Bunun 2 bin 400 dekarlık alanı adaçayı ve lavantadan oluşuyor. Lavantanın yağını çıkartıp yağ karışımları, kozmetik ve türlü mahsulat üreterek millî ve uluslararası pazarlarda satışını gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

“Zenci ve Afrika ülkelerinden de talepler almaktayız”

Bu sene dış satım üzere kestirmece 30 bin lavanta demeti hazırladıklarını rapor eden Sarıca, şöyle konuştu:

“Bunun yanında 1,5 tonun üzerinde lavanta hasım, 20 ton civarında zayıf lavanta tohumu çıkarmayı planlıyoruz. Bunun balaban benzeri kısmını gerçekleştirdik. Lavanta kurusunda Avrupa ülkelerinin yanı sıra bu yıl Gündüz Feneri ve Afrika ülkelerinden üstelik talepler almaktayız. Yağına kâm dahi gelişigüzel zamanki gibi günden güne artıyor. Avrupa ve Uzakdoğu pazarı lavanta yağına bent gösteriyor.”

“Ailemize katkıda bulunuyoruz”

Lavanta hasadı eden Bezgi Candır dahi 15 yıldır lavanta tarlalarında çalıştığını dile getirdi.

Hasat zamanı lavantaları orakla biçtiklerini anlatan Candır, “Istihsal yapıyoruz, ailemize katkıda bulunuyoruz, lavantayla çocuklarımızı yetiştirdik, okuttuk. Lavanta, kekik, adaçayı heybetli inikat kaynağımız. Lavantada 10 kamer boyunca dikiminden hasadına kadar çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hatice Alptekin bile “Kışın lavanta fidesi yetiştiriyoruz şimdi da hasat zamanı, biçiyoruz. Evimize katkıda bulunuyoruz.” dedi.Share: