İspanya’da sol hükümetin 2023 yılı bütçesi mecliste akseptans edildi

İspanya’da azlık sol ortak yönetim hükümetinin 2023 yılı bütçesi mecliste akseptans edildi.

Toplamda 198 milyar 211 milyon avro ile İspanya tarihinde şimdiye kadarki yeryüzü faziletli bütçenin onayı amacıyla hükümet, divan çoğunluğunu örtmek için ayrılıkçı Katalan ve Bask siyasal partilere ivaz çevirmek zorunda kaldı.

Meclisteki 349 milletvekilinden 187’sinin oyuyla akseptans edilen bütçe, serencam onay üzere Senato’ya gönderildi.

Hükümetin iri ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve hasis ortağı ölçüsüz sol görüşlü Unidas Podemos (UP) ittifakı, Katalonya Cumhuriyetperver Solu (ERC) partisiyle anlaşarak, devlete alın indifa suçunda ceza indirimi öngören bir kanun tasarısını meclise gönderdi.

Katalonya’da 1 Ekim 2017’de yapılan yasa dışı halk oylaması ve peşi sıra 27 Ekim’de Katalonya domestik parlamentosunda tek yanlı car edilen ve açıklanması ertelenen bağımsızlık kararı sonrasında hükümranlık giyen 9 Katalan siyasetçinin genişlik ağır sıklet suçlarından biri devlete alın ayaklanmaydı.

Hükümet, Bask’taki ayrılıkçı EH Bildu’nun oyunu ahzetmek için ise Navarra kocabaşı yönetiminde trafik ve kez güvenliğini mizan görevini jandarmanın elinden kabul etme sözü verdi.

Muhalefetteki iyi görüşlü partiler, bütçenin kabulü için ayrılıkçı politik partilere sunulan vaatlerden dünya Başvekil Pedro Sanchez’i “İspanya’yı kıytırık düşürme ve yurt hainliğiyle” suçladı.

İspanya’da mecliste akseptans edilen ve sabık yıla göre yüzde 1,1 artım olan 2023 yılı bütçesinde savunma harcamalarının yüzdelik 25,8 (12 milyar 825 milyon ekü) artırılması, zenginlerden geçici eklenmiş kazanç alınması, çorak ailelere aylık 100 avro para yardımı ve minimum ücretin yükseltilmesi maddeleri öne çıkıyor.

Share: