İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre; eylül ayında 157, bu yılın ilk dokuz ayında ise bin 359 iştirakçi, gelişim kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde sunu bir iki 5 amele, aksiyon cinayetlerinde öldü.

İSİG, ilkgüz ayına ilgili İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna göre; bu yılın ilk dokuz ayında bin 359 amele, hareket kazalarında yaşamını yitirdi. Bu bilim, günde yeryüzü beş altı 5 emekçinin hisse senedi cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 emekçi gelişim cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (esas namına ekincilik işkolundaki mobilizasyon ve istihsal artışıyla) birlikte mayıs-haziran-temmuz-ağustos döneminde gelişim cinayetlerinde tıpkı sıçrama meydana gelmişti. Ilkgüz ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla ekincilik işkolundaki ölümlerde azalma gerçekleşti.

Gemi, tersane işkolunda ise oransal kendisine hareket cinayetlerinde artış var. Güvencesiz çalışmanın bilgili olduğu işkolunda, hele kalp krizi sebepli ölümler ilgi çekiyor. Önümüzdeki dönme, bu işkolundan başlayarak meslek hastalıkları mücadelesinin yeniden ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’de önceki öncü adımlar güzeşte aylar atılmıştı.)

Ilkgüz ayında dört kalpsiz atılmış işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli iştirakçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atık kağıt ve plastik toplarken otomobil çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki işçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atık kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’bile 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılan kağıt toplayan Suriyeli işçi Rakam Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve yavru-göçmen-nemli emeğinin tehlikeli olduğu, üç otuz para üzere belgisiz saatler çalışılan vb. işkolunda acil örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Hayal Musaddak, İzmir Konak’ta, Tramvay Köprü durağında asayiş görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete müracaat etmek için ayrıldığı sırada kurgu çarptı. DİSK/Genel-İş 9 No’lu Bölüm üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, aynı kaymakamlık değil hareket cinayetidir. Sendika kendisine abdesthane ve benzeri ihtiyaçlar için tekraren talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması için uyarıda bulunduk, fakat tek etap atılmadı’ açıklamasını yaptı. Tuvalet sorunu birçok hareket yerinde karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere bakarak dağılımına baktığımızda İstanbul ve geçen yıllar onu takip eden İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya gibi şehirler dışında Küçük Asya sanayi şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve garantisiz faaliyet koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Okumuş, Denizli, Ankara, Konya, Sazak, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere dönük çalışmalara çoğalmak gerekiyor.

Çocuk ve dinç işçilere dönük ayrımsız savaş başlığının aceleten belirlenmesi lazım. Çocuk işçilik, 4 ila 8 gözyaşı ortada başlıyor. Bu yaşta, mevsimsel ekincilik işçisi, sürücü ya dahi sokakta baş bezi satan bala ölümlerine rastlıyoruz. Fakat mevsimsel ekincilik işçisi çocuklarda ve sokakta etkin çocuklarda 8 yaşından itibaren bire bir artma var. 10-12 yaşlarda, yapı ve metalde etkin çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren tarım, yapım, uran ve hizmetlerde çalışan sayıları milyonlara vasıl çocuk işçi var. 18-27 yaş beyninde ise (sanayi, inşaat, hizmetler işkolunda) balaban şehirlere yığılmış, geleceksiz ve garantisiz yeni bire bir iştirakçi sınıfı karşımızda.”

Share: