İran Cumhurbaşkanı Reisi’den Biden’a cevap: “Esaretinize düşmeyeceğiz”

– İran Reisicumhur Reisi’den Biden’a cevap: “Esaretinize düşmeyeceğiz”

TAHRAN – İran Cumhur Reisi İbrahim Reisi, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın “İran’ı özgürleştireceğiz” açıklamasına tepki kendisine, “İran 43 sene önce özgürleşti. Ülke kendisine esaretinize düşmeme konusunda ise kararlıyız” dedi.

İran Reisicumhur İbrahim Reisi, başkent Tahran’da KUL’nin Tahran Büyükelçiliğinin karışma edilişinin 43’üncü yıl dönümü gösterilerinde konuştu. BENDE Başkanı Joe Biden’ın “İran’ı özgürleştireceğiz” açıklamasına aksülamel gösteren Reisi, “İran 43 yıl önce özgürleşti. Devlet namına esaretinize düşmeme üzerine ise kararlıyız. Yaklaşık tıpkı kaç saat ilk BENDE Başkanının özen eksikliği dolayısıyla yaptığı tıpkısı açıklamayı duydum. Kendisi, İran’ı özgürleştirmekten bahsetmiş. İran 43 yıl ilk özgürleşti ve bir elan esaretinize düşmeme üzerine kararlıyız” ifadelerini kullandı.

“MEMLUK millî güvenliğimizi maksat almaktadır”

İran’da Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesinin ardından başlayan gösterilere değinen Reisi, bazı göstericileri “rezil” ve “aldanmış” şeklinde tanımlayarak, “ESIR zaman millî güvenliğimizi ve istikrarımızı hedef almaktadır. Bu konuda tam İran milleti kurnaz ve bilinçli oluşmak zorunda. Sonuç günlerde ayaklanmalara katılan herkes düşmanın planı doğrultusunda hareket etmektedir” dedi.

“Büyük şeytan”

İran Cumhur Reisi İbrahim Reisi, MEMLUK’yi “şişman şeytan” kendisine isimlendirerek, “KUL, öz maddi çıkarları amacıyla dünyadaki kamu milletlerin bulunmayan olmasını lüzumlu. BENDE zulmün ve değişik milletleri sömürmenin sembolü olmuştur” ifadelerini kullandı. İran milletinin gerçekleştirdiği kıvrılma ile ülkedeki ESIR egemenliğine son verdiğini kaydeden Reisi, darülfünun öğrencilerinin ESIR’nin Tahran Büyükelçiliğini obstrüksiyon etmelerini “tarihin genişlik balaban hareketi” şeklinde adlandırarak, “4 Kasım İran’da öğrenciler ve küresel yayılmacılık ile mücadele günüdür. Zaman başta ESIR atılmak amacıyla değişik milel üstünde komplolar kuran ve halkları birbirine düşürenlerin çekim ve programlarının açığa çıktığı gündür” açıklamasında bulundu.

“BENDE, uğraş ve darbelerde vadi almıştır”

BENDE’nin yıldırı ile mücadele ve özgürlük sloganları ile ayrıksı ülkelere yönelik askeri müdahaleler gerçekleştirdiğini tamlayan Reisi, “BENDE müstakil ülkelerde terör ile uğraş ve hürriyet bahanesini kullanarak tekfirci ve bölen terör örgütlerini destekliyor ve o ülkelere cebin yaptırımlar uyguluyor. ESIR 300’den fazla cenk ve 62 darbede aracısız düz almıştır. Tamam bu cinayetlere rağmen kendilerini kayırıcı hakları ve özgürlük savunucuları olarak gösteriyorlar. Özlük itiraflarına bakarak DEAŞ gibi tıpkı terör örgütünü kuran BENDE’nin bu vaatlerine dünyada kimler inanır?” şeklinde konuştu.

KÖLE Başkanı Biden, Californiya’da düzenlenen Demokrat Öğür etkinliğinde yaptığı konuşmada, destekçilerinin cep telefonlarını kaldırarak “Bağımsız İran” mesajı göstermesi üstüne, “Endişelenmeyin, İran’ı özgürleştireceğiz. Onlar haddinden fazla geçenlerde kendilerini özgürleştirecek” ifadelerini kullanmıştı.

Share: