İnsanda 50 yılda oluşan böbrek taşı, 13 maaş bebekten çıkarıldı!

Elazığ’dahi aktif Batuhan ve Kübra Bozkurt çiftinin 13 ay geçmiş dünyaya mevrut kızları Zeynep Arya’nın daim hastalanmasından âlem ocak, haftanın çoğunluğunu kentteki hastanelerde geçirmeye başladı. Sürekli gaz sıkışması tanısı ile yine eve gönderilen ev, ardından Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde çözümleme yaptırdı. Yapılan tetkiklerde kızlarının böbreğinde 5 santimetre büyüklüğünde taş olduğunu öğrenen aile, Mediline Hastanesi Üroloji Uzmanı Serhat Yentür’e başvurdu.

”BÖBREK TAŞI ŞİKAYETİ İLE GELDİLER”

Yapılan detaylı incelemenin peşi sıra Doktor Yentür, perkütal tekniği ile böbrekten mevcut 5 santimetrelik taşı aldı. Minik Arya, muvaffakiyetli güzeşte operasyonun peşi sıra sağlığına kavuştu. Bebeğin 13 maaş olduğunu tamlayan Bevliye Uzmanı Serhat Yentür, “Bize böbrek taşı şikayeti ile geldiler. Bize geldiklerinde sol böbreğinde 5 santim taş vardı. Normalde bebeklerde çok kesif görülen tıpkısı boyut değil amma balaban bir taş ile karşılaştık. Taş böbreğin içini tamamen dolduruyordu. Apayrı yerlerde meydanda cerrahi yöntemi önerilmiş. Bizde mini perkütal tekniği ile bölgede ki taşları temizleyebileceğimizi aileye bildirdik ve ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyatı haddinden fazla sunturlu oldu. Bebeğimiz ameliyatın peşi sıra gayet ferah. Tıpkısı inatçılık olmazsa taburcu edeceğiz” dedi.

SEBEBİ ARAŞTIRILACAK

Bu kadar şişman tıpkısı taş olmasının normal olmadığını vurgulayan Yentür, “Muhtemelen metabolik altında bire bir sorun var onunla ilgilendiren da inceleme yapılacak. Tekrar oluşmaması amacıyla tedavi alması geçişsiz. Haddizatında faaliyetler bu işin sonu değil başlangıcıdır. bundan sonra bebeğimizde çözümleme yapılacak ondan sonradan birlikte sebebi araştırılacak. Sebebine yönelik birlikte tedaviye başlayacağız. Bebeğimizi fakat bu şekilde bir henüz taş olmasından koruyabiliriz” dedi.

”BEBEKLERDE GÖRDÜĞÜM GENIŞLIK ŞIŞMAN TAŞLARDAN BİRİYDİ”

Kendisinin çok yoz ama taşın çok balaban olduğunu dile getiren Yentür, “Benim bebeklerde gördüğüm yeryüzü büyük taşlardan biriydi. Ameliyatı adamakıllı geçti. Bebeğimiz birlikte gayet dimdik. Bu faaliyetler normalde haddinden fazla alıngan ve baskı ayrımsız işler. Çağa olması da bu işi elan zorlaştırıyor. Zira kâmil benzeri insanda 4 buçuk litre koku varken bu bebeğimizde 400 cc kan var. Kâhil bire bir insanın sakim litre büyüklüğünde nefes kaybında beden onu tolere ederken bebeklerde 40 cc’lik kanama birlikte tolere edilemeyebiliyor. Ameliyatın kendisi elhak ayrı bir riskti. Haddinden Fazla özen edilmesi gereken mufassal teknikler kullanılması müstelzim ayrımsız ameliyatı gerçekleştirdik.

”NORMALDE TEFERRUATLI YILLARDA OLUŞABİLECEK BİR TAŞ”

Ameliyatımız gayet liyakatli geçti. Elazığ’birlikte bu şekilde ameliyat yazmak hepimize gurur veriyor. Bebeğimizin böbreğinde oluşan taş, çok tafsilatli yıllarda oluşabilecek aynı taş. Bu taş çok gücük tıpkı sürede oluşmuş. Hamilelik sürecinde ve ahir süreçte taş yokmuş doğumdan bilahare bu taş oluşuk. Bu şekil bebeklerde ki fenomen kâhil insanlardan değişik oluyor. Metabolik ayrımsız dava oluyor onu birlikte inceledikten sonraları tedavisine başlayacağız” diye konuştu.

BEBEĞİN DURUMU İYİ

Kızının doğumdan itibaren hasta olduğunu aktaran Batuhan Bozkurt, “Bir haftada iki yol hastaneye gidiyorduk. Daim doğal gaz sancısı diye gene eve geliyorduk. Fethi Sekin Şehir Hastanesinde doktorun teşhisi ile böbreklerinde taş olduğunu öğrendik. Fırat Üniversitesi Hastanesinde berrak ameliyat yapılacağını söylediler. Mediline Hastanesinde kâin Serhat öğretmen ile tanıştık. Buraya geldik ve kızımın ameliyatını gerçekleştirdik. Kızımın böbreklerinde 5 santim büyüklüğünde aynı taş olduğunu öğrendik. Tıpkısı adamın 50 senede oluşturabileceği taşı kızım 1 senede oluşturmuş. Kudretli bir operasyon gerçekleştirdik. Şuan da durumu çokça iyi, hocalarımız ve hemşireler daim bizimle ilgilendiler” şeklinde konuştu.Share: