İnönü Üniversitesine “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” verildi

Malatya İnönü Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulunca (YÖKAK) muteber “Kurumsal Denklik Programı” kapsamında denklik belgesi almaya doğruluk kazandı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Turgut Özal Kurultay ve Ekin Merkezinde gerçekleştirilen vesika ikram töreninde, Türkiye ve Avrupa üniversitelerindeki akreditasyon sürecini anlattı.

Kar, YÖKAK’ın üç eke görevi bulunduğunu aktararak “Bunlardan aynı tanesi faziletkâr talim kurumlarının dış değerlendirmesini ayırmak. İkincisi denklik kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve tanınması süreçlerini süpürmek. Üçüncüsü ise yüksek talim kurumlarında kalite güvencesi kültürünün içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını keşfetmek. Biz temas ant şunu ifade ediyoruz, üniversitenin kalitesinden üniversitenin kendisi sorumludur.” ifadesini kullandı.

Vali Hulusi Atmaca ise üniversitelerin denklik belgesi almasının yetişek açısından balaban bulduğunu bildirdi.

Anadolu’ya serpilen üniversitelerin bahis konusu katkı sağladığını aktaran Delimsirek şöyle devam etti:

“Bakir üniversiteler üstelik açılıyor ve bu şehirler elan de gelişiyor. Gelişmeden kastım asla oradaki esnafın ateşçi değil. Ana eke olan şehrin kültürüne, ilmine, irfanına, medeni vasfına katkısıdır. Üniversitelerin bu katkılarının çokça kızıl olduğunu düşünüyorum.”

Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan dahi belgenin üniversiteye tatlıca olmasını kâm etti.

Anadolu Üniversiteler Birliği Çağ Başkanı ve Sivas Bili ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise Ilişki namına yaptıkları faaliyetleri anlattı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise denklik ve kalitenin eğitimde ve başka süreçlerde çokça mefret ayrımsız olgu olduğunu aktardı.

Konuşmaların arkası sıra “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” Kar tarafından Kızılay’a verildi.

Share: