İngiltere’de yüzlerce düzensiz muhacir, göçmen merkezlerinde yasa dışı alıkonuldu

İngiltere’de yüzlerce ağır aksak göçmenin, göçmen hoşgörüsüz gönderme merkezlerinde yasa dışı tutulduğu belirtildi.

BBC’nin edindiği İngiltere İçişleri Bakanlığı resmi e-postalarına göre, sabık kamer tahminî 450 ila 500 düzensiz muhacir Manston’daki Göçmen İşleme Merkezindeki taşkın neşeli nedeniyle göçmen ferasetsiz atıf merkezlerine aktarıldı.

BBC’nin Hikmet Edinme Özgürlüğü Yasası kapsamında edindiği e-postalarda, insanların bildirme aşkın 5 çağ bu merkezlerde tutulabileceği, bu yasal süre geçildiği için sığınmacıların elan fazla burada alıkonmasının “daha çok kanuncu olmadığı” vurgulandı.

E-postalarda, İçişleri Bakanlığı yetkilileri söz konusu endişelerle ilgili bilgilendirildi.

Ayrıca, e-postalarda, bir nice düzensiz göçmenin haftalardır muhacir merkezinde tutulduğuna bel edilerek, “Sığınmacıları en gelişmemiş sürede otellere taşımamız gerekiyor.” ifadesine vadi verildi.

Söz konusu e-postalar, İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın 3 Kasım’dahi Şehir bölgesindeki Manston göçmen merkezini ziyaretinden aynı aktarılma sonraları gönderildi.

Öte yandan, ekimde ise Manston’daki kestirmece 4 bin kişinin çadırlarda tutulduğu ve bunun şiddetli kalabalığa ve hastalığa kere açtığı ortaya çıkmıştı.

“İltica sistemi üstünde iri yüklülük oluştu”

İngiltere İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Manş Denizi üzerinden botlarla mevrut ayrımsız yepyeni şekilde küsurat kesintili göçmenlerin sığınma sistemi üstünde “büyük gravite” oluşturduğunu bildirdi.

Bakanlık, aksi takdirde sığınmacıları barınma imkanı sağlamanın yasal tıpkı görevi olduğunu ve yetkililerin “insanları türlü olan sunma kısa sürede otellere veya başka konaklama yerlerine katlanmak için yorulmadan çalıştıklarını” belirtti.

Manston Göçmen İşlem Merkezi, incitici şartları nedeniyle hapishaneye benzetiliyor

İngiltere’nin Şehir bölgesinde oldukça kalabalık olan Manston Muhacir İşlem Merkezindeki bati koşullar, “mahbes veya zooloji bahçesi”ne benzetilmişti.

Merkezde tıpkı anda yer çok 1600 göçmenin tutulması gerekirken, Şehir’teki yerli yöneticiler, bu sayının sabık ekimde 4 bine yaklaştığını bildirmişti.

İçişleri Bakanı Suella Braverman birlikte Manston’daki keskin şerait dolayısıyla eleştirilerin odağında düz almıştı.

Eleştirilerin ardından merkezdeki sığınmacılar, otobüslerle götürülmeye başlanmıştı.

Hükümet yetkililerince güzeşte ay yapılan açıklamada, göçmen merkezinin boşaltıldığı ve insanların almaşık konaklama yerlerine yerleştirildiği duyurulmuştu.

Göçmen merkezi şubatta açıldı

Şehir bölgesindeki eski tıpkı askeri hamur olan Manston, İngiltere’ye hoşur teknelerle vasıl göçmenler üzere muamelat merkezi yerine şubat ayında açılmıştı.

Güvenlik ve etiket kontrollerinin yapıldığı süre içre bu kampta tutulan ağır aksak göçmenler henüz bilahare İçişleri Bakanlığının dehalet ve konaklama sistemine dahil ediliyor.

Manston, 30 Ekim’de Dover’de yangın bombasının atıldığı apayrı aynı merkezden 700 göçmenin gönderilmesiyle elan de kalabalıklaştı.

İngiliz Kızıl Haçı, “Manston’daki kilolu durumun, sığınma sisteminin yüz yüze bulunduğu tehlikeli sorunların göstergesi olduğunu” bildirmişti.

Share: