İngev’in İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Araştırması Sonuçları Açıklandı: Karşıyaka, Türkiye’nin Yeryüzü Mütekâmil 7. İlçesi

İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ilçelerde insani gelişmeyi katmak üzere hazırladığı İnsani Evolüsyon Endeksi-İlçeler Araştırması sonuçları açıklandı. Türkiye’de 32 şehirde büyükşehir ve il sınırları süresince kalan 150 bin nüfus eğin 160 ilçeyi tazammun düz rapora bakarak İzmir Karşıyaka, 7. sırada saha aldı. Bu sonuçla Karşıyaka Türkiye’de ‘Çok Efdal İnsani Gelişme’ kümesine giren ilçelerden biri oldu. Karşıyaka, ayrıca listede önceki 10’bile olan İzmir’in tek ilçesi adına vadi aldı.

İNGEV’in raporunun hazırlanmasında; ‘Yönetişim ve Saydamlık’, ‘Sosyal Kapsama’, ‘Ekonomik Durum’, ‘Eğitim’, ‘Sağlık’, ‘Sosyal Yaşam’, ‘Çevresel Performans’, ‘Toplumsal Seks Eşitliği’ ile ‘Ulaşım ve Erişilebilirlik’ görünmek amacıyla 9 esas kategoride gruplandırma yapıldı. Öte yandan Karşıyaka bire bir araştırmanın Toplumsal Cinslik Eşitliği Endeksi’nde 73.21 ile ikinci tam saha alarak içtimai cinsiyet eşitliğinin çokça yüksek olduğu grubu olta etti.

Türkiye’de 32 şehirde büyükşehir ve el sınırları içinde kalan 150 bin nefer vücut 160 ilçeyi tazammun kayran rapora bakarak, İzmir Karşıyaka, 7. sırada yer aldı. Bu sonuçla Karşıyaka Türkiye’de ‘Çok Yüksek İnsani Gelişme’ kümesine giren ilçelerden biri oldu. Karşıyaka, ayrıca listede ilk 10’bile düzlük düz biricik İzmir ilçesi oldu.

“KURUM DUYUYORUZ”

Rapora ait aynı değerlendirme özne Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Sancak, “İnsani Gelişmişlik Vakfı’nın (İNGEV) 2022 saha araştırması sonucunda Türkiye’de 7. tam yer kayran kaza olmanın gururunu yaşadık. Bu bizim üzere bir yandan alim donör bir yandan de eksiklerimizi almak ve gitmek için tıpkı okazyon” dedi.

Share: