İnegöllü doğaseverler, şehitlerin anısına yürüdü

İnegöl Belediyesi eliyle 6 Ilkgüz İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde halas mücadelesinin verildiği dönemde sunu kanlı çatışmaların yaşandığı ve onlarca şehidin verildiği Mustafatepe’den Halhalca Şehitliğine halk yürüyüşü ve kros yarışması düzenlendi.

İnegöl Belediyesi, 6 Ilkgüz İnegöl’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinliklerinin startını verdi. Cumartesi akşamı Bursa Mehabet Senfoni Orkestrasının halas temalı konseriyle başlayan halas şenlikleri, zaman bile kurtuluş mücadelesinin genişlik hunriz çatışmalarının yaşandığı Halhalca bölgesinde yapılan programlarla bitmeme etti. Yunanlıların İnegöl’ü işgali sırasında ele geçirdiği ve İnegöl’ün antagonist işgalinden kurtuluşu sonrası 9 Ilkgüz’üstelik yeniden kurtarılan Mustafatepe’den Halhalca Şehitliğine büyüklüğünde olan 4 km’lik mesafede vatandaşların katılımıyla umum Yürüyüşü ve kros yarışması düzenlendi.

Mustafatepe ve Halhalca Şehitliği, kurtuluş mücadelesinin verildiği dönemin büyük noktaları adına biliniyor. Bu havza hem karışma döneminde hem dahi kurtuluşta kanlı çatışmaların yaşandığı, onlarca şehidin verildiği topraklar. Bilecik Bursa sınırı ve etrafı yer bereketli gören İnegöl Halhalca köyü yakınlarındaki 700 Rakımlı Mustafatepe, 10 Temmuz 1920 haset Palikarya askerleri marifetiyle obstrüksiyon edilmişti. 3’üncü Türk Kolordusuna bağlı 1’inci Piyon Tümeni yoluyla 9 Eylül 1922 günü kurtarılana kadar, Mustafatepe Yunan işgalinde kaldı. ve bura koca tıpkı kilit noktası yerine tarihe geçti. 3’üncü Kolordu Komutanı Şükrü Naili Ağırbaşlı kilit noktası olan Mustafatepe’deki düşmana taarruza karar verdi. 8 Eylül 1922 Cuma Haset 3’üncü Kolordu 1’inci Piyade Tümeni Halhalca Köyünden Mustafatepe’deki Palikarya birliğine hücum etti. Parti topçusu sabahtan Halhalca köyüne yanaştı. 3’üncü Hezel ile Fırka Saldırı Taburu bile 1’inci Piyon Fırka ihtiyatı yerine Akhisar Köyü ile Halhalca Köyü arasındaki sırtlara geldiler. Tıpkısı ateş külliyen takımı ise 4’üncü Piyon Alayı gerisinde yerleştirildi. Ali Cevat Komutan Komutasındaki 4’üncü Piyon Alayı futbolcu birliklerinin Halhalca Köyünden heyetiyle atışları Mustafatepe üstünde mevcut yunan birliklerine isabet etmeye başladı. 4’üncü Piyade alayı üstelik çetin makineli tüfek tüfekleriyle bu taarruzu Halhalca köyünün güneyinden destekliyordu. 3’üncü Kolordu Komutanı Şükrü Naili Vakarlı, 1’inci Piyade Fırka Komutanı Albay Abdurrahman Nafiz As ile Halhalca Köyünün hızlı hızlı kuzeyindeki Binbaşı Kutsal Koca tepesinde gözetleme yerinden savaşı yönetiyorlardı. Yunanlılara karşı başlatılan taarruzda 1’inci Yaya tümeninden 66 çeri martir oldu. 12’si subay atılmak amacıyla 218 asker yaralandı. 74 Leşker ise kayboldu. Kayıpların çoğu orman içre gece bulunamayan aziz şehitlerdi. Düpedüz 9 Eylül 1922 Cumartesi sabahı tel örgülere tutturulmuş dokuz canlı haddinden fazla martir askerimize rastlanmıştı. Halhalca köy halkının lif örgülerden alarak defnettiği 5’inci Piyade Alayından 20 şehit asker ile gelişigüzel Mustafatepe Muharebesinde 1’inci Yaya Tümeni 66 er şehit verdi. 8 Ilkgüz 1922 Cuma haset 3’üncü Kolordu Komutanı Şükrü Naili Gökberk Ağırbaşlı, Halhalca Köyü’nden İnegöl’e hoşgörüsüz döndü. Tün Kocaeli Grubu ile 18’inci Fırka müfrezesinin gönderdiği raporları okuduktan sonradan tıpkısı şeb taarruzu ile Mustafatepe’yi ele geçirilmesi emrini verdi. 9 Ilkgüz 1922 Cumartesi haset, Mustafatepe güneyinden bir Yunan bölüğü ve atlı takımı yavaş makineli ve futbolcu desteğinde 4’üncü Piyade Küçümseme cephesine tekâmül etmek istediyse de anlayışsız atıldı. Dünya kararırken çıkarılan keşif kolları, düşmanın Mustafatepe’yi bırakıp çekilmeye başladığını bildirdiler. Yüksek Cevat Komutan komutasında 4’üncü Piyade Alayı bu sırada Mustafatepe’yi aldı.

Mustafatepe’den Halhalca Şehitliğine yürüdüler

İnegöl Belediyesi bile yer kanlı çatışmaların yaşandığı bu bölgenin önemine dikkat ahzetmek, şehitlerimizi tıpkı yol daha elgin emreylemek ve kahraman milletimizin zaferini kutlarken mazide yaşananları vatandaşların arz azından gözünde canlandırabilmesi yerine bugün burada ahali yürüyüşü ve kros yarışması düzenledi. Sabahleyin erken saatlerde Mustafatepe’ye götürülen sporcular ve vatandaşlara, Uray Başkan Yardımcısı Rıdvan Kocaağa birlikte haremlik etti. 4 km’lik parkurda Mustafatepe heykeli önünden Rıdvan Kocaağa’nın başlama düdüğü ile evvel kros yarışması başladı. Ardından umum yürüyüşü başladı. Kros yarışması ve umum yürüyüşü Halhalca Şehitliğinde sona erdi. Burada ikramlar yapılıp mini bire bir merasim gerçekleştirildi. Kros yarışmacılarına madalyaları verildi. Tıpkı zamanda Halhalca Şehitliğine karanfil bırakıldı. – BURSA

Share: